فوتبال ایران و عراق؛ ميدان فوتبال يا ميدان نبرد


  • نفیسه کوهنورد
  • خبرنگار ارشد خاورميانه بى بى سى فارسى در بيروت

تیم فوتبال ایران

بازى فوتبال امروز ايران در برابر عراق، با همه بازيهاى هر دو تيم در جريان مسابقات مقدماتى جام جهانى فرق دارد و براى همين است كه منى هم كه سررشته‌اى از فوتبال ندارم امروز اين چند خط را می‌نويسم. درست است كه بازى سرنوشت سازيست و صعود يا حذف ايران را از جام رقم خواهد زد اما اين تنها دليل متفاوت بودن نبرد امروز نيست.

از زمان تظاهرات گسترده كه پاييز ٩٨ در شهرهاى غالبا شيعه نشين عراق شروع شد و ماهها طول كشيد، دو دستگى بر سر روابط بغداد و تهران بين عراقيها عيان‌تر از هميشه شده. بخصوص در ميان قشر جوان اين كشور. جرقه اعتراضها را اول نبود امكانات ابتدايى مثل آب و برق و همچنين بيكارى زده بود اما رفته رفته فضا در ميدانهاى تظاهرات تغيير كرد و خشم معترضان متوجه ايران شد در واكنش به آنچه آنها “دخالتهاى تهران در عراق” مى‌خواندند.

وقتى هم كه گروههاى مسلح عراقى هوادار ايران متهم به دست داشتن در كشتار تظاهركننده ها شدند، جبهه بنديها ميان طرفداران و مخالفان تهران در عراق پررنگتر شد.

از آن موقع به هر رويداد مربوط به ايران در عراق خواه ناخواه از منظر همين فضاى به شدت دو قطبى نگاه مى‌شود. از نقش مثبت يا منفى گروههاى مسلح تحت حمايت تهران گرفته تا “ادعاهاى سرايت كرونا ازايران و به عراق” و يا حتى مسابقات فوتبال.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی