تشکیل دولت جدید اسرائیل؛ نتانیاهو کنار گذاشته شد | جهان | DW


شامگاه یکشنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو به پایان رسید. پارلمان اسرائیل با اکثریت شکننده راه را برای تشکیل دولت جدید که سی‌وششمین دولت این کشور است هموار کرد.

۶۰ نماینده کنست به این اتحاد مخالف نتانیاهو که از هشت حزب تشکیل شده رای اعتماد دادند. ۵۹ تن از نمایندگان پارلمان این کشور از جمله احزاب راست و مذهبی و همچنین نمایندگان حزب لیکود رای مخالف دادند. در هنگام رای‌گیری یکی از نمایندگان احزاب ائتلافی دولت جدید از جلسه خارج شد. به این ترتیب نمایندگان با رای یک اکثریت شکننده امکان تشکیل دولت جدید به رهبری نفتالی بنت را در اسرائیل فراهم آوردند.

 این رای به معنی پایان موقت دوره نخست وزیری طولانی بنیامین نتانیاهو سیاستمدار محافظه‌کار راست  اسرائیل است. او دوازده سال بر مسند نخست وزیری اسرائیل تکیه زده بود.

نقتالی بنت پس از این رای‌گیری سوگند یاد کرد. طبق توافق احزاب ائتلاف، بنت تا ماه اوت ۲۰۲۳ در سمت خود به عنوان نخست وزیر اسرئیل باقی خواهد ماند. سپس یائیر لاپید، رهبر حزب “یش آتید” تا پایان دوره قانونگذاری مقام نخست‌وزیری اسرائیل را برعهده خواهد گرفت.

لاپید در کابینه بنت سمت جانشینی نخست‌وزیر و نیز وزارت خارجه را بر عهده خواهد داشت.

اسرائیل از سال ۲۰۱۹ به این سو با چالش تشکیل دولت جدید روبه‌رو بوده است. از آن زمان تا کنون پنج بار انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی