ماس: تلاش می‌کنیم تا این آخرین دور مذاکرات اتمی باشد | ایران | DW


وزیر خارجه آلمان در آستانه برپایی ششمین دور مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش خواستار “انعطاف‌پذیری و عمل‌گرایی” همه شرکت‌کنندگان شد.

هایکو ماس روز شنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) به خبرگزاری رویترز گفت: «ما همه تلاش خود را به کار خواهیم بست تا این دور، آخرین دور مذاکرات باشد.»

او در عین حال تصریح کرد که با این همه هیچ تضمینی در این زمینه وجود ندارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ماس با اشاره به “مسائل حساس” موجود در این مذاکرات گفت، ایران و آمریکا با وجودی که گفت‌وگوی مستقیم نداشته‌اند، اما تا کنون “بخشی از این راه دشوار” را پیموده‌اند و این “ثابت می‌کند که همه طرف‌ها به صورت جدی درگیر این موضوع هستند”.

وزیر خارجه آلمان هشدار داد، با این حال پیشرفت مذاکرات در روزهای آینده باز هم به میزان زیادی به “انعطاف‌پذیری و عمل‌گرایی” همه طرف‌های مذاکره نیاز دارد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان

ماس، سیاستمدار حزب سوسیال‌دمکرات آلمان گفت: «در حال حاضر مانور روی زمان به مصلحت هیچ کس نیست.» 

دور ششم مذاکرات برجام بعد از ظهر شنبه ۲۲ خرداد با محوریت لغو تحریم‌های آمریکا و بازگشت احتمالی این کشور به این توافق اتمی منعقد در سال ۲۰۱۵ در هتلی در وین ازسر گرفته می‌شود.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و رئیس هیأت ‌مذاکره‌کننده ایران به منظور شرکت در این دور از مذاکرات پیشاپیش وارد وین شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۰ خرداد اعلام کرد، سه مقام سابق از جمله احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت ایران و همچنین دو شرکت ایرانی را به دلیل تغییر رفتار یا وضعیت این افراد و شرکت‌ها از فهرست‌ تحریم‌های خود حذف کرده است.

از سال ۲۰۱۸ که آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد این توافق به مخاطره افتاد. جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی ایالات متحده از ابتدای کار خود گفت، مایل است به این توافق بازگردد اما ایران نیز باید به تعهدات خود، به ویژه‌ در زمینه غنی‌سازی اورانیوم پایبند بماند.

از سه ماه پیش که بازرسان آژانس انرژی اتمی خبر از کشف آثار اورانیوم در دو سایت اعلام‌نشده ایران دادند این کشور باز هم در مظان اتهام تلاش برای دست‌یابی به سلاح اتمی قرار گرفته است.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی