روحانی حمله به مراکز دیپلماتیک کشورهای همسایه را ″احمقانه″ خواند | ایران | DW


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در واپسین هفته‌های زمامداری خود بر الزام بهبود مناسبات دیپلماتیک با کشورهای همسایه ایران تاکید ورزید.

او از جمله مناسبات خوب و گسترده ایران با کشور روسیه را نمونه مثبتی برای مناسبات دیپلماتیک ایران با کشورهای همسایه دانست.

خبرگزاری دانشجویی ایران، “ایسنا” روز پنجشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) به اظهارات حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های وزارت نیرو پرداخته است.

روحانی در سخنان خود از جمله به حمله به مراکز دیپلماتیک کشورهای همسایه اشاره کرد. او گفت: «خدا نگذرد از آنان که نگذاشتند روابط ما با برخی همسایگان بهبود یابد. کارهای کودکانه و احمقانه کردند و به مراکز دیپلماتیک حمله بردند.»

اشاره روحانی به حمله سال ۹۴ به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد بود. این حملات در روز ۱۲ دی سال یاد شده و در واکنش به اعدام روحانی شیعه، شیخ نمر صورت گرفته بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

حمله به سفارتخانه و کنسولگری عربستان سعودی منجر به شکل گرفتن بحرانی دیپلماتیک بین ایران و عربستان شد و بر مناسبات ایران با شماری از کشورهای عربی متحد ریاض تاثیری منفی بر جای نهاد.

عربستان سعودی در اعتراض به حمله به دفاتر نمایندگی سیاسی خود در ایران به مناسبات دیپلماتیک خود با آن کشور پایان داد و برای زیارت حجاج ایرانی نیز محدودیت‌هایی قائل شد.

در همان هنگام گفته شد که رهبری حمله شبانه به سفارت عربستان برعهده یک روحانی به نام حسن کردمیهن بوده است. حجت‌الاسلام کردمیهن گرچه  ادعا شد که در همین رابطه مدتی در زندان به سر برده است، اما پس از آن به ریاست فرهنگی فدراسیون جودو ایران انتخاب شد.

مناسبات با کشورهای همسایه

تنش در مناسبات دیپلماتیک ایران با کشورهای بحرین، عربستان، مصر و امارات متحده عربی تا حدودی برخاسته از قطع مناسبات دیپلماتیک عربستان با ایران بود.

روحانی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان

روحانی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان

روحانی وخامت اوضاع کنونی حاکم بر کشور را برخاسته از چنین اقداماتی دانسته و گفته بود: «اگر این کارها نبود ما امروز شرایط بهتری داشتیم.»

روحانی در همین ارتباط به کسانی که دست به چنین اقدامی زده بودند حمله کرده و اقدام آن‌ها را احمقانه خوانده است. رئیس جمهور ایران در عین حال از توسعه مناسبات ایران با روسیه و چین خبر داده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

روحانی گفت که یکی از کشورهای همسایه که از توسعه مناسبات با ایران برخوردار بوده، روسیه بوده است. گفت: «در دریای خزر با آنان همسایه هستیم و در طرح‌های سیاسی و اقتصادی و نظامی و نیز در فناوری‌های پیشرفته و نیروگاه هسته‌ای همکاری‌های خوبی با آنان داشته‌ایم.»

روحانی از “هماهنگی و رایزنی تنگاتنگ” با روسیه و چین سخن گفت و مدعی شد ایران با کمک‌این دو کشور توانسته است از دوران تحریم‌ها عبور کند.

رئيس جمهوری ایران دریافت سامانه دفاعی “اس−۳۰۰” از روسیه را در گسترش مناسبات دو کشور موثر دانست و از طرح‌های مشترک بین دو کشور در زمینه نیروگاه و به‌ویژه راه‌آهن سخن گفت و تاکید ورزید که در این مسیر “حرکت‌هایی” شروع شده است.

روحانی از جمله به همکاری دو کشور ایران و روسیه در زمینه ایجاد یک نیروگاه بزرگ با قدرت ۱۴۰۰ مگاوات اشاره کرد و ابراز امیدواری که این پروژه در دولت آینده افتتاح شود.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی