کارنامه عبد‌الناصر همتی: رئیس سابق بانک مرکزی با اقتصاد ایران چه کرد؟


  • آرش حسن‌نیا
  • روزنامه‌نگار

عبد‌الناصر همتی، رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی

منبع تصویر، Getty Images

بررسی کارنامه یک رییس‌کل پیشین بانک مرکزی کار ساده ناممکنی است، ساده است چرا که می‌توان چند شاخص اصلی مرتبط با کار بانک مرکزی را در دست گرفت مقدار عددی این شاخص‌ها را یک بار در زمان آغاز به کار و بار دیگر در پایان به کار رئیس کل اندازه‌گیری و مقایسه کرد و به راحتی به این جمع‌بندی رسید که رییس‌کل بانک مرکزی مورد بررسی، رییس و مدیری کامیاب یا شاید ناکام بوده‌است.

اما بررسی همین کارنامه با افزودن متغیرهایی بیشتر و از زاویه‌ای دیگر، ناممکن و دشوار است، زمانی که دامنه بررسی این کارنامه به سیاست‌گذاری‌ها یا برنامه‌های کیفی و غیر کمی کشیده می‌شود یا اینکه قرار می‌شود شرایط پیرامونی اقتصاد به عنوان عوامل بیرونی در تحلیل و ارزیابی کارنامه کمی شاخص‌ها دخالت داده شوند، پاسخ آسان کامیابی یا ناکامی کارنامه یک رییس‌کل پیشین بانک مرکزی به کاری دشوار و حتی ناممکن بدل می‌شود.

منتقدین عبدالناصر همتی در داخل یا بیرون از ستاد رقبای انتخاباتی یا رسانه‌های وابسته به آنها کار سهل را انجام داده و همچنان مشغول آن هستند. کارنامه عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی ایران که حالا نامزد انتخابات است یکی از موضوعاتی بود که بارها در مناظره‌های انتخاباتی مطرح شد. رقیبان آقای همتی او را مسئول به وجود آمدن بخش مهمی از وضعیت موجود در اقتصاد ایران می‌دانند.

شما هم اگر اهل گشت و گذار در فضای مجازی باشید یا در شبکه‌های پیام‌رسان گروه‌هایی را دنبال کنید لابد عکس نوشته‌هایی را دیده‌اید که با مقایسه نرخ تورم، قیمت دلار، یورو، سکه یا مقدار نقدینگی در دو مقطع آغاز و پایان به کار آقای همتی در ساختمان میرداماد به این جمع‌بندی رسیده‌اند که او نه تنها کارنامه‌ای قابل دفاع نداشته که حتی به گفته محسن رضایی، رقیب انتخاباتی او و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سزاوار محاکمه و قرارگرفتن در جایگاه متهم در دادگاه است.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی