سالخوردگان با دریافت واکسن ایمنی کمتری نسبت به جوانان دارند | مطالب علمی در باره کرونا | DW


پژوهشگران مجتمع پزشکی شاریته در برلین برای این معما پاسخی یافته‌اند که چرا در خانه‌های سالمندان در حالی همه ساکنان دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند، بار دیگر ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است.

شاریته با انتشار دو مقاله تحقیقی در نشریه تخصصی “Emerging Infectious Diseases” اعلام کرد که سیستم ایمنی انسان‌های سالخورده واکنش کمتری نسبت به تأثیرگذاری واکسن نشان می‌دهد تا سیستم ایمنی جوانان. از این رو اهمیت بسیار دارد که پرسنل پرستاری و ملاقات‌کنندگان از ایمنی بالایی برخوردار باشند.

علاوه بر این، تدابیر بهداشتی و تست‌‌گیری اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر، در میان‌مدت واکسن تکمیلی برای سالخوردگان خواهد آمد تا به سطح حفاظت آنها در برابر ویروس بهبود ببخشد.

سالخوردگان در خطر خواهند ماند

پژوهشگران شاریته برای تحقیقات خود، شیوع کرونا در یکی از خانه‌های سالمندان برلین را مورد بررسی قرار دادند.

در این خانه، نه تنها ۱۱ نیروی پرستاری که واکسن را به طور کامل دریافت کرده بودند، بلکه ۲۰ ساکن سالخورده نیز به ویروس سارس-کوو-۲ از گونه آلفا (B1.1.7) مبتلا شده بودند. همه آنها غیر از چهار نفر به طور کامل دو دوز واکسن بیون‌تک/فایزر دریافت کرده بودند. چهار نفری که واکسن نزده بودند، چنان دچار بیماری شدند که آنها را به بیمارستان منتقل کردند. فقط یک سوم واکسن‌زدگان دارای علائم بیماری مانند سرفه و تنگی نفس بودند. دو تن از ساکنان خانه فوت کردند، اما احتمالا نه به دلیل ابتلا به کووید-۱۹.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

ویکتور کورمن، معاون رئیس یک آزمایشگاه ویروس‌های کرونا در انستیتوی ویروس‌شناسی شاریته در این رابطه می‌گوید: «از یک سو در این شیوع بیماری می‌بینیم که واکسیناسیون در مجموع از ساکنان این خانه سالمندان حفاظت کرده است، زیرا بیماری آنها به وضوح روندی خفیف داشته است.» او می‌افزاید: «همزمان در اثر انباشت آلودگی روشن می‌شود که تأثیر بالای واکسیناسیون نزد سالمندان خود را به طور کامل نشان نمی‌دهد.»

روند کند بازسازی پادتن نزد سالخوردگان

پژوهشگران شاریته در تحقیق دوم خود به مقایسه واکنش‌ایمنی میان بیماران سالخورده بالای ۷۰ سال مطب یک پزشک پس از تزریق واکسن بیون‌تک/فایزر با همکاران شاریته پرداختند که متوسط سن آنها ۳۴ سال بوده است.

نتایج آزمایش‌های خون نشان دادند که سه هفته پس از تزریق اولین دوز واکسن، نزد حدود ۸۷درصد از جوان‌ترها، پادتن تشکیل شده بود، در حالی که این رقم نزد سالخوردگان ۳۱درصد بوده است.

یک ماه پس از تزریق دوز دوم تقریبا تمام (۹۹درصد) جوان‌ترها پادتن ویژه در خون خود داشته‌اند. این رقم نزد سالخوردگان ۹۱درصد بوده است. علاوه بر این، روند شکل‌گیری پادتن نزد سالخوردگان کندتر بوده است.

لایف اریک ساندر، پژوهنده حوزه واکسن شاریته می‌گوید: «بنابراین مطالعات ما نشان می‌دهد که پس از تزریق واکسن، پاسخ ایمنی در بدن انسان‌های سالخورده با تأخیر صورت می‌گیرد و به سطح واکسن‌زدگان جوان‌تر نمی‌رسد.»

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی