کلانتری: نهادهای دولتی و حکومتی تخریبگر اصلی محیط زیست هستند | دانش و محیط زیست | DW


عیسی کلانتری معضل اصلی ایران در زمینه محیط زیست را سهم بالای دستگاه‌های دولتی و حکومتی در تخریب آن عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، سه‌شنبه ۱۸ خرداد در مراسمی در مشهد تاکید کرد که مسئولان این دستگاه‌ها متخلفان اصلی در تخریب محیط زیست محسوب می‌شوند.

کلانتری سازمان تحت ریاستش را از دستگاه‌های دولتی مستثنی کرد و گفت: «در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست تنها نهاد اجرایی است که خود را موظف به دفاع از محیط ‌زیست به عنوان حقوق حقه نسل‌های آینده می‌داند.»

کنایه به خامنه‌ای و رسانه نزدیک به سپاه؟

معاون حسن روحانی با ابراز تاسف از نگاه ابزاری به محیط زیست خاطر نشان کرد کسانی که از امکان تامین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر در ایران سخن می‌گویند “معلوم است که هیچ اطلاعی از ظرفیت و منابع کشور ندارند”.

خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران اردیبهشت سال پیش در گزارشی مدعی شده بود: «سرزمین ایران با به فعلیت رساندن ظرفیت‌های خالی تولید در حوزه کشاورزی، امکان تولید غذای با کیفیت برای حداقل ۵۰۰ میلیون نفر را دارد.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تسنیم نوشته بود رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای هم در سالیان گذشته بارها این مسئله را مطرح کرده و به صراحت گفته است که ایران می‌تواند چهار برابر نیاز جمعیتش مواد غذایی تولید کند. خامنه‌ای از طرفداران سر سخت افزایش جمعیت است اما توصیه‌های او در این زمینه تا کنون موثر نبوده است.

در حالی که سخنان کلانتری می‌تواند کنایه آشکاری به خامنه‌ای تعبیر شود، او می‌گوید رهبر جمهوری اسلامی همواره بر ضرورت توجه به محیط زیست در افزایش تولید و کاهش “شدت انرژی” تاکید کرده است.

ایران در جایگاه دوم کشورهای هدردهنده انرژی

“شدت انرژی” شاخص سنجش کارآمدی اقتصاد یک کشور در زمینه میزان مصرف انرژی در ازای افزایش تولید ناخالص داخلی است. وقتی رقم این شاخص بالا باشد به معنای هزینه بالای مصرف انرژی در تولید ناخالص ملی است.

رئیس سازمان محیط زیست به طور تلویحی به بی‌توجهی به تاکیدهای خامنه‌ای اشاره می‌کند و می‌گوید: «در ۲۵ سال گذشته شدت انرژی در کشور از ۲۱ به ۲۳ درصد افزایش یافته است و اکنون ایران پس از روسیه، دومین کشور هدردهنده انرژی محسوب می‌شود. این در حالی است که شدت انرژی در کشور عربستان ۱۴ صدم است.»

او در بخش دیگری از اظهاراتش به کمبود شدید منابع آب در ایران پرداخت و گفت تا سه دهه پیش منابع تجدیدپذیر آب در ایران ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بود و اکنون به ۹۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

کاهش شدید سرانه آب ایرانیان و خطر ورشکستگی آبی

معاون رئیس جمهوری می‌گوید چهل سال پیش سرانه هر ایرانی از آب شیرین ۲ هزار و ۳۰۰ مترمکعب بود اما اکنون این رقم به کمتر از هزار متر مکعب رسیده و ۷۰ درصد مردم با کمتر از ۶۵۰ مترمکعب آب در سال زندگی می‌کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عیسی کلانتری روز گذشته نیز با تکرار این آمار هشدار داد که ایران دچار بحران کمبود آب شده و اکنون به مرحله ورشکستگی آبی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بزرگترین معضل ایران در حال حاضر را کمبود آب عنوان کرد و گفت: «سرمایه آب و خاک ما درحال هدررفتن است و محیط زیست ما امروزه با کمبود آب تهدید می‌شود.»

کلانتری با انتقاد از اینکه سیاست‌های کلان در کشور بدون توجه به محدودیت‌های آبی تدوین می‌شوند هشدار داد که خودکفایی ۹۵ درصدی در تولید به معنای استفاده دو برابری از ظرفیت‌های موجود آب است و “در این شرایط اگر برای محیط زیست نجنگیم، محیط زیست از بین خواهد رفت”.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی