هشدار آمریکا به ایران در مورد عدم همکاری با بازرسان آژانس | جهان | DW


توافق بر سر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا تا روز ۲۴ ژوئن تمدید شده بود. توافقی که امکان بازرسی محدود به سایت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌سازد. آمریکا خواستار ادامه نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران شده است.

رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) از عدم پاسخگویی شفاف ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای در چهار مرکز هسته‌ای سخن گفته بود.

در گزارش آژانس آمده بود که جمهوری اسلامی ایران درباره منشاء آثار یافت‌شده اورانیوم در تورقوزآباد و همچنین در مرکزی در اصفهان به پرسش‌های آژانس پاسخ نداده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات گروسی، آژانس را متهم به “سیاسی‌کاری” کرده و گفته بود که چنین گزارش‌هایی می‌تواند به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام آسیب برساند.

در واکنش به اظهارات کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی در وین، ایالات متحده آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرده است.

انریکه مورا، عباس عراقچی و کاظم غریب‌آبادی، مذاکرات اتمی در وین

انریکه مورا، عباس عراقچی و کاظم غریب‌آبادی، مذاکرات اتمی در وین

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه هشتم ژوئن با انتشار گزارشی از وین، به این بیانیه ایالات متحده آمریکا اشاره کرده است.

آمریکا از ایران خواسته است تا زمینه نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای را فراهم سازد. در این بیانیه آمده است که عدم همکاری ایران می‌تواند گفت‌وگوها و مذاکرات ناظر بر احیای برجام را به مخاطره بیندازد.

در این بیانیه آمریکا از این خواسته است که از انجام هر اقدامی که مانع از دسترسی و گردآوری اطلاعات لازم درباره فعالیت‌های هسته‌ای از سوی آژانس بین‌المللی انرژی گردد، جدا خودداری ورزد.

در بیانیه آمریکا آمده است که چنین اقدامی از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند دست‌کم به طور جدی باعث پیچیده شدن بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا گردد.

این بیانیه آمریکا به اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال شده است. کشورهای غربی از صدور قطعنامه شورای حکام درباره عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس در شرایط کنونی چشم‌پوشی کرده بودند.

گفته می‌شود کشورهای غربی صدور چنین قطعنامه‌ای در شرایط کنونی را به زیان پیشبرد مذاکرات کمیسیون مشترک برجام تشخیص داده بودند.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی