انتخابات ۱۴۰۰؛ مناظره اقتصادی بدون اشاره به ابر بحران‌ها


  • آرش حسن‌نیا
  • روزنامه‌نگار

مناظره ریاست جمهوری

منبع تصویر، isna

تشبیه مناظره اقتصادی نامزدهای رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ به یکی از “شهرآوردهای” کم کیفیت اما پرحاشیه این سال‌ها می‌تواند دقیق‌ترین تشبیه و توصیف باشد. مناظره‌ای که به لحاظ کیفیت مباحث اقتصادی مطرح شده نازل بود، گاهی حرف درستی یا پرسش به جایی مطرح می‌شد که پیگیری نمی‌شد و سر آخر طعنه‌ها و کنایه‌ها یا حتی حمله و تهاجم‌هایی که اگرچه برای بیننده جذابیتی گذرا به دنبال داشت اما چیزی به عمق مباحث یا ارتقای کیفیت مناظره نیفزود، تو گویی همان شهرآوردهای همیشه مساوی همراه با دعوا و اخراجی که لذتی فوتبالی به دنبال نداشت اگرچه برای تیفوسی‌های سرخ‌آبی همان مشت و دعواها تا سالها بعد خاطره‌ای مبهم شده‌اند برای کری خوانی هایشان.

بازیگردان ناشی

بخشی از آشفتگی در مناظره اقتصادی شنبه عصر را البته باید در اشتباه فاحش طراحان مناظره در صداوسیما جست‌وجو کرد. طرح پرسش‌هایی متفاوت از نامزدها بدون تقابل دادن دیدگاه سایرین درباره موضوع طرح شده به این انجامید که هر نامزد حرفی مربوط یا نامربوط بگوید، بی‌آنکه ملزم به صغری کبری چیدنی منطقی برای حرف خود باشد یا اینکه زمان به دست آورده را مهلت و فرصت فراهمی برای انتقاد از دولت یا تهدید این و آن کنند.

مدل متفاوت مناظره نامزدهای این دوره انتخابات اجازه نداد تا مناظره به معنای طرح شدن نظر نامزدها درباره یک پدیده اقتصادی و نحوه مواجهه آنها با پدیده، راه برون رفت از بحران یا مسیر تحقق و دستیابی به شرایط مطلوب، قابل ارزیابی و راستی آزمایی باشد.

از آن پیشینی‌تر حتی دیدگاه کلی و کلان نامزدهای این رقابت در مقوله اقتصاد معرفی و واکاوی نشد تا مخاطب بداند در مواجهه هر نامزدی با عوارض و مشکلات اقتصادی انتظار چه رویکردی را داشته باشد و یا با علم و آگاهی از منظومه فکری نامزدها حتی از قبل بتواند حدس بزند که هر کدام از آقایان نامزد در این مورد خاص از چه زاویه‌ای به موضوع می‌نگرد و از چه مسیری برای حل و فصل معضل ورود خواهد کرد.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی