آمریکا: روزنامه‌نگاران مجبور به افشای منابع خبری خود نیستند | جهان | DW


وزارت دادگستری آمریکا روز شنبه ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) در واشنگتن اعلام کرد که به تحقیقات پیرامون منابع روزنامه‌نگاران و همچنین به شنود و کنترل ایمیل آنان پایان داده است. روزنامه‌نگاران دیگر مجبور به افشای منابع خود نیستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت دادگستری همچنین گفته است تحقیقات در مورد پرونده‌های قبلی را به پایان رسانده و روزنامه‌نگاران مربوط به این پرونده‌ها را نیز مطلع کرده است.

فعالان مطبوعات قبلا بارها اقدام دولت‌های آمریکا برای دستیابی به اطلاعات منابع روزنامه‌نگاران و شنود آنان را مورد انتقاد قرار دادند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید درباره این موضوع گفته است رویه فعلی درباره گرفتن اطلاعات پیرامون منابع روزنامه‌نگاران با رویکرد سیاسی رئیس جمهور بایدن مطابقت ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز اخیرا  از یک دادخواست مخفی گزارش داده بود که در آن وزارت دادگستری تلاش کرده است تا از چهار خبرنگار این رسانه اطلاعات مربوط به ایمیل آنان را بدست آورد که منجر به دعوای حقوقی شده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این دعوای حقوقی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا آغاز شده بود و پس از روی کار آمدن بایدن نیز ادامه یافت. 

شبکه خبری سی ان ان CNN نیز در ماه مه گزارش داده بود که دولت ترامپ با این رویه جنجالی اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی و ایمیل یکی از خبرنگاران این شبکه را به دست آورده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی