بایدن معامله با ۵۹ شرکت چینی را ممنوع کرد | جهان | DW


جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، پنج شنبه سوم ژوئن فرمانی اجرایی صادر کرد که بر اساس آن انجام معاملات و خرید اوراق بهادار۵۹ شرکت چینی ممنوع خواهد بود. این شرکت‌ها در زمینه‌های دفاعی یا تکنولوژی کنترل و نظارت فعالیت می‌کنند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا این اقدام دامنه دستور دولت ترامپ را گسترش می‌دهد و ادامه یا به روزرسانی فرمان قبلی است.  دولت بایدن در ماه نوامبر سال گذشته بیش از ۴۰ شرکت چینی را که به صنایع نظامی مرتبط هستند در لیست سیاه آمریکا قرار داد.

دستور بایدن شرکت‌های امریکایی را از حمایت مجموعه‌ صنایع نظامی، ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی چین و برنامه‌های توسعه این کشور باز می‌دارد.

تحریم‌های جدید بایدن غیر از صنایع نظامی، در برگیرنده شرکت‌هایی نیز هست که فناوری‌های آنها در خدمت نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان است. 

این تحریم‌ها از دوم ماه اوت اجرایی می‌شوند.

انتقاد شدید چین

دولت چین پیش از به جریان افتادن فرمان، با آن به شدت مخالفت کرده است. سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که ایالات متحده به حقایق بی‌توجه است و باید “اشتباهاتش را تصحیح کرده و وارد کردن خسارت به بازارهای مالی و منافع سرمایه‌گذاران را متوقف کند.”

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کاخ سفید گفته است: «قانون جدید به دولت اجازه می‌دهد که سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در آن دسته شرکت‌های چینی را که ارزش‌های دموکراسی یا امنیت ایالات متحده و هم پیمانانش را زیر پا می‌گذارند، در مقیاسی مشخص ممنوع کند.»

کاخ سفید قانون جدید را منطبق با وظایف دولت بایدن برای حفاظت از ارزش‌های دموکراسی و منافع امنیت ملی آمریکا دانسته است. همچنین گفته شده که لیست شرکت‌های مشمول تحریم به طور مرتب به روز می‌شود و مسئول این امر نیز وزارت خزانه‌داری خواهد بود؛ نه مانند زمان ترامپ وزارت دفاع.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بسیاری از شرکت‌هایی که در لیست جدید قرار دارند در فهرست قبلی نیز بودند از جمله شرکت خدمات شبکه و تولید گوشی موبایل هواوی، موبایل چین، تله کوم چین، شرکت دوربین‌های مداربسته هیک‌ویژن و نیز سومین کمپانی نفتی دولتی بزرگ چین CNOOC.

شرکت سازنده گوشی هوشمند شیائومی پیش‌تر با رأی دادگاهی در واشنگتن از لیست سیاه تحریم‌های دولت ترامپ حذف شده بود و در فهرست جدید دولت بایدن نیز نیست.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی