نتانیاهو به مقاومت علیه دولت آینده اسرائیل فراخواند | جهان | DW


رهبر اپوزیسیون یائیر لاپید، موفقیت خود در مذاکرات ائتلافی را یک ساعت پیش از پایان مهلت به اطلاع رئیس‌جمهوری اسرائیل رساند.

این سیاستمدار ۵۷ ساله از سوی رویون ریولین، رئیس‌جمهوری کشور مأمور تشکیل دولت شده بود و تا ساعت ۲۴ چهارشنبه دوم ژوئن فرصت داشت با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسد، در غیر این صورت کشور با برگزاری پنجمین انتخابات پارلمانی روبرو می‌شد.

الکساندر براکل، کارشناس اسرائیل از بنیاد کنراد آدناوئر در تل‌آویو در گفت‌وگو با شبکه رادیویی دویچلند فونک، تشکیل این دولت ائتلافی را رویدادی تاریخی خواند. او گفت با ورود احزاب عربی به دولت، برای نخستین بار یک تابو شکسته شده است.

از نظر براکل، باید منتظر شد و نظاره کرد، در زمانی که نتانیاهو از حکومت حذف شده، دیگر چه عواملی می‌تواند این ائتلاف را پابرجا نگه دارند، زیرا هدف اصلی حذف نتانیاهو از کانون قدرت بود.

این ائتلاف از هشت جناح گاه متناقض یکدیگر تشکیل شده است. با حضور ائتلاف متحد عربی (با اختصار “رام”) برای نخستین بار یک جناح مستقل عربی در دولت حضور دارد. حزب “یمینا” به رهبری نفتالی بنت که زمانی وزیر دفاع بود، نیز در این ائتلاف شرکت دارد.

نفتالی بنت قرار است در دور اول مقام نخست‌وزیری را به مدت دو سال برعهده گیرد. او سپس برای مابقی دوره قانونگزاری، یعنی از ۲۳ اوت ۲۰۲۳ این مقام را به یائیر لاپید خواهد سپرد. تا آن زمان لاپید مسئولیت وزارت خارجه را برعهده خواهد داشت.

فراخوان نتانیاهو به مقاومت

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل، که ۱۲ سال سکان قدرت را در این کشور برعهده داشته است، در پی مراسم تودیع کابینه جدید، از کانون قدرت خارج خواهد شد و با حزب لیکود به اپوزیسیون خواهد رفت.

انتظار می‌رود طرفداران نتانیاهو با تمام توان خود بکوشند این ائتلاف شکننده را ناکام سازند تا کشور ناگزیر به برگزاری انتخابات مجدد گردد.

نتانیاهو خود از هم‌اکنون به مقاومت علیه دولت آینده فراخوانده است. او در توییتر نوشت، تمام نمایندگانی که با آرای جناح راست انتخاب شده‌اند، باید در برابر این “چپ‌های خطرناک” قد علم کنند.

اسرائیل دو سال است که در یک بحران سیاسی به سر می‌برد. این چهارمین انتخابات پارلمانی طی دو سال بود که در ۲۳ مارس سال جاری برگزار شد، بی آنکه یک اکثریت تعیین‌کننده از آن حاصل شود.

روز گذشته چهارشنبه دوم ژوئن نیز یکی دیگر از رهبران میانه‌رو و پیشین اپوزیسیون، اسحاق هرتسوگ به مقام ریاست‌جمهوری جدید اسرائیل انتخاب شد. او گفت می‌خواهد رئیس‌جمهوری تمامی شهروندان اسرائیل باشد و در راستای وحدت و یکپارچگی این کشور چندپاره بکوشد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی