واکسن ایرانی-استرالیایی در مرحله نهایی آزمایشات بالینی | ایران | DW


سخنگوی سازمان غذا و دارو در پیامی توییتری از تزریق واکسن ایرانی – استرالیایی اسپایکوژن به ۲۰۰ داوطلب خبر داد. کیانوش جهانپور گفت، “فاز اول کارآزمایی این واکسن در استرالیا انجام شده و فازهای دوم و سوم آزمایشات بالینی در ایران دنبال خواهد شد”.

اعلام شده که تولید واکسن اسپایکوژن بر عهده دو شرکت داروسازی ایرانی و استرالیایی خواهد بود.

اسپایکوژن جزو واکسن‌های Subuni از نوع پروتئین نوترکیب معرفی شده؛ پروتئینی مشابه پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV2 که با روش‌های مهندسی ژنتیک، خالص‌سازی و آماده استفاده می‌شوند.

هیچ اطلاعات دیگری از واکسن اسپایکوژن در دست نیست و مقاله یا جستاری علمی در باره آن در اینترنت به چشم نمی‌خورد.  تنها توضیح جهانپور آن است که یک شرکت داروسازی ایرانی آن را با صورت مشترک با یک شرکت استرالیایی در ایران تولید خواهد کرد. 

سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی نیز یک روز پیش، از فاز سوم مطالعات بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا خبر داده و گفته بود: «تا پایان بهار واکسن‌های تولید داخل را در کنار واکسن‌های وارداتی خواهیم داشت.»

نمکی با استناد به آزمایش‌های بالینی کشورهای تولیدکننده واکسن نزد آحاد مردم گفت: «بسیاری از کشورهای تولیدکننده واکسن همچون روسیه و چین و آمریکا فاز مطالعاتی خود را در جامعه انجام دادند. ما نیز با درخواست هموطنان تزریق داوطلبانه این دو واکسن را آغاز خواهیم کرد.»

واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا “کنژوگه” نام دارد. وزیر بهداشت ایران واکسن‌‌های کنژوگه و برکت را “بی‌ضررترین، باکیفیت‌ترین و قابل‌اعتمادترین” واکسن‌های کرونا از نظر علمی و عملی توصیف کرد.

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران پیشتر گفته که تا آخر خرداد ماه یک میلیون دوز از واکسن کنژوگه آماده می‌شود و تا پایان شهریور می‌توان سه میلیون دوز دیگر تولید کرد.

واکسن‌های برکت و کنژوگه هنوز از وزارت بهداشت جمهوری اسلامی مجوز اضطراری دریافت نکرده‌اند.

واکسیناسیون عمومی در ایران هم اینک برای گروه سنی هفتاد به بالا جریان دارد، اما به دلیل میزان ناکافی واکسن به کندی پیش می‌رود. تا کنون، سینوفارم، اسپونتیک-وی و آسترازنکا از جمله واکسن‌های مورد استفاده نظام بهداشتی ایران بوده‌اند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در تازه‌ترین آمار از مرگ ۱۷۱ بیمار کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. با این حساب مجموع شمار جانباختگان کرونا در ایران به ۸۰ هزار و ۳۲۷ نفر افزایش یافته است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی