انتخابات ۱۴۰۰؛ واکنش‌ها به ″خط‌ قرمز″ دادستان تهران | ایران | DW


تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کمتر از سه هفته فرصت باقی است؛ انتخاباتی که پس از حذف شماری از چهره‌های سیاسی و شناخته شده جنجال‌برانگیز شده است.

حال دادستان تهران به نامزدها هشدار داده و فرمانده ناجا به تحریم‌کنندگان انتخابات. هر دو هم گفته‌اند که در صورت لزوم با آنها “برخورد” می‌شود.

علی القاصی مهر، دادستان تهران در “جلسه هماهنگی ارتقای سطح عملکرد دستگاه‌های قضایی و امنیتی در انتخابات پیش‌رو” به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او گفته است: «نامزدها در تبلیغات و سخنرانی‌ها از خطوط قرمز نظام عبور نکنند.» دادستان تهران از کاندیداها خواسته است “منافع ملی را در کارزار تبلیغاتی و سخنرانی‌ها خود بر مصالح شخصی و حزبی ارجح بشمارند”.

القاصی مهر در ادامه تاکید کرده است: «در صورت عبور از خطوط قرمز نظام، وفق موازین قانونی قاطعانه و بدون در نظر گرفتن موقعیت و جایگاه با آن‌ها برخورد می‌شود.»

در همین ارتباط محسن مهرعلیزاده، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با انتشار یک پست توییتری به هشدار دادستان تهران واکنش نشان داده و نوشته است: «چگونه به خود اجازه می‌دهند برای نامزدهای ریاست‌جمهوری خط و نشان کشیده و خط قرمز تعریف کنند؟»

واکنش به اظهارات فرمانده ناجا

از سوی دیگر، اظهارات حسین اشتری، فرمانده ناجا نیز با واکنش‌هایی روبه‌رو شده است. فرمانده نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی افرادی را که دیگران را به عدم شرکت در انتخابات تشویق کرده‌اند، تهدید کرده بود. اشتری گفته بود با آنان “برخورد خواهد شد”.

کامبیز نوروزی، حقوق‌دان در همین رابطه یادداشتی تحت عنوان “انتخابات و برخورد از نوع چندم” برای روزنامه شرق نوشته است.

نوروزی این گفته فرمانده نیروی انتظامی را که “با کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت کنند، برخورد می‌شود، پرسش‌برانگیز دانسته است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

او گفته است: «اولین سؤال این است که کلمه “برخورد خواهد شد” یعنی چه؟ این برخورد چیست؟ دوم اینکه چه فرد یا سازمانی این برخورد را خواهد کرد؟ سوم اینکه مستند قانونی این برخورد چیست؟»

نوروزی تاکید کرده است که در قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز برای دعوت به شرکت یا عدم شرکت در انتخابات هیچ جرمی پیش‌بینی نشده و چنین اظهاراتی از منظر قانونی غیرقابل دفاع هستند.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی