نظارت امنیتی آمریکا بر مسیر حرکت دو ناو جنگی ایران | جهان | DW


نشریه پولیتیکو ضمن انتشار گزارشی اختصاصی درباره حرکت دو ناو جنگی ایران به سوی ونزوئلا نسبت به انگیزه این اقدام و محموله این دو کشتی ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

گفته شده است که نیروی دریایی آمریکا مسیر این دو ناو را رصد می‌کند. گرچه احتمال داده می‌شود که مقصد این دو کشتی به سوی ونزوئلا باشد، اما احتمال تغییر مسیر نیز منتفی نیست.

تماس پولیتیکو با مقامات دولت ونزوئلا، کاخ سفید و هیات نمایندگی سیاسی ایران در سازمان ملل درباره هدف و مقصد این دو کشتی ثمری به همراه نداشته و هیچ کس حاضر به اعلام موضع صریح در این رابطه نشده است.

گفته می‌شود که این دو ناو روز پنجشنبه ۲۷ مه (ششم خرداد)، مسیر خود را تغییر داده بودند، اما روز جمعه همان مسیر پیشین را از سواحل شرقی آفریقا به سمت جنوب در پیش گرفته‌اند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

سه منبع مطلع که حاضر به فاش شدن هویت خود نشده‌اند، این اطلاعات را در اختیار پولتیکو قرار داده‌اند. حتی به خبرنگار این نشریه گفته شده است که یکی از مشاوران نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا نسبت به استقبال از حضور نظامی ایران در این منطقه هشدار داده است. واکنش احتمالی مادورو نسبت به چنین موضوعی در صورت صحت داشتن، روشن نیست.

دو کشور ایران و ونزوئلا هر دو از سوی دولت آمریکا تحریم شده‌اند. همین موضوع در نزدیک‌تر شدن مناسبات بین این دو کشور موثر بوده است.

پیش از این جمهوری اسلامی ایران در چند نوبت اقدام به ارسال سوخت و قطعات مورد نیاز پالایشگاه‌های فرسوده ونزوئلا نموده بود.

پولیتیکو حضور نظامی ایران در آب‌های ونزوئلا را چالشی برای اقتدار منطقه‌ای آمریکا ارزیابی کرده و آن را ضربه‌ای به تلاش‌های دولت بایدن برای مذاکره با ایران بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای می‌داند.

پولیتیکو می‌نویسد کشتی مکران که پیش از این یک تانکر نفتی بوده است، یکی از این دو ناو است. ایران این تانکر را تبدیل به یک ناو جنگی کرده است.

پولیتیکو در ادامه گزارش خود نوشته است که این ناو می‌تواند برای ماموریت‌های ویژه نظامی مورد استفاده قرار گیرد. این نشریه به نقل از مقامات جمهوری اسلامی ایران نوشته است که ناو مکران قادر به حمل موشک و جنگ‌افزارهای دیگر بوده و همچنین از ظرفیت حمل شش بالگرد و چند پهپاد نیز برخوردار است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی