رئیس‌جمهوری باید مجری سیاست‌های خامنه‌ای باشد


یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ – ۳۰ می ۲۰۲۱
معاون سیاسی سپاه گفت که رئیس‌جمهوری باید مجری سیاست‌های خامنه‌ای باشدایندیپندنت فارسی :معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معیارهای این نیروی نظامی را برای آینده سیاسی جمهوری اسلامی تشریح کرد. یدالله جوانی در نشستی که در محل سپاه امام حسن مجتبی برگزار شد، گفت که در گذشته روسای جمهوری برنامه‌ها و سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و خارجی متفاوتی با علی خامنه‌ای داشته‌اند و این موضوع «مشکل‌ساز» بوده است: «رئیس جمهوری اگر گفتمانی متفاوت از ولایت داشته باشد و در حوزه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و خارجی حرف های خودش را بزند کشور دچار مشکلاتی می شود، رئیس‌جمهوری رئیس قوه مجریه است و قوه مجریه نیز بایستی تابع سیاست‌های کلان نظام باشد. اگر رئیس‌جمهوری با ولایت در یک گفتمان واحد باشد بسیاری از مشکلات کشور به سرعت در خیلی از حوزه‌ها برطرف خواهد شد، در گذشته در مقاطعی روسای جمهوری را تجربه کردیم که در حالی که سیاست ولایت و نظام در حوزه هایی مشخص بود، اما وی نیز برای خودش حرف‌هایی داشت که باعث شد نتوانیم مشکلات کشور را حل کنیم.»

جوانی گفت که الگوی درست اداره کشور تبعیت محض از ولی فقیه است و نمونه قاسم سلیمانی و سیاست منطقه‌ای نشان داد که این الگو درست است: «اگر سردار سلیمانی در حوزه مقاومت و منطقه پیروز و موفق بود دلیل آن اجرای سیاست هایی بود که در نظام به خصوص از سوی مقام معظم رهبری مشخص می‌شد.»

بی‌ارتباط بودن حوزه سیاست خارجی با رئیس‌جمهوری و دولت موضوعی است که پس از افشای فایل صوتی مصاحبه ظریف به صورت رسمی از سوی علی خامنه‌ای و هوادارانش مطرح شده است. خامنه‌ای روز پنج‌شنبه در دیدار مجازی با نمایندگان مجلس یازدهم نیز مجددا به این موضوع اشاره کرد و خطاب به کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ گفت که آن‌ها نیاز نیست در مورد سیاست خارجی و سیاست نظام درباره فضای مجازی صحبت کنند و رئیس‌جمهوری آینده باید موضوع معیشت، اقتصاد و بیکاری را درست کند: «من شنیدم گفته شده که نامزدها در مناظرات و در گفتگوها نظر خودشان را در باب فضای مجازی بگویند یا در باب سیاست خارجی بگویند؛ نه آقا، مسئله‌ اصلی مردم فضای مجازی و سیاست خارجی و ارتباط با این دولت و آن دولت نیست.»
ما از کسی حمایت نمی‌کنیم
در حالی که برای انتخابات ریاست‌جمهوری تنها چهره‌های نزدیک به علی خامنه‌ای تایید صلاحیت شده‌اند، معاون سیاسی سپاه اعلام کرد که سپاه از هیچ کاندیدایی در این انتخابات حمایت نمی کند: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بارها و بارها اعلام کرده و در اسناد ابلاغی آن نیز وجود دارد که در هیچ انتخاباتی ورود مصداقی نداشته و ندارد و اینکه مطرح می شود که سپاه از فرد و یا جریان خاصی حمایت و یا ورود کرده یک اتهام و دروغ بزرگ است. حال اینکه یک پاسدار در محله خود و در جایی عمل و رفتاری داشته را که نباید به پای سپاه نوشت.»

جوانی گفت که زمینه برای تشکیل دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم شده است و این دولت باید تابع رهبر جمهوری اسلامی باشد: «همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند تشکیل یک دولت جوان انقلابی و حزب اللهی راه علاج مشکلات کشور است، معظم له بارها شاخصه‌های انتخاب یک رئیس‌جمهوری را بیان اما مسئله‌ای که ما باید به آن اشاره کنیم این است که یک رئیس‌جمهوری انقلابی کسی است که گفتمانی در امتداد گفتمان ولایت و رهبری باید داشته باشد.»

علی خامنه‌ای در خرداد ۱۳۹۸ در دیدار با گروهی از دانشجویان بسیجی از آن‌ها خواست تا زمینه را برای روی‌ کار آمدن دولت جوان حزب‌اللهی فراهم کنند تا «غصه‌های ما و شما» برطرف شود. انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد و سپاه از دو سال گذشته برنامه ریزی گسترده‌ای برای تشکیل «دولت جوان حزب‌اللهی» انجام داده است.

جوانی در مصاحبه دیگری نیز تایید کرده بود که سپاه خود را موظف می‌داند تا از دستورات علی خامنه‌ای برای تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی تبعیت کند.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ابلاغ راهبردهای سپاه برای انتخابات ۱۴۰۰ اشاره کرده و گفته بود: «در آبان سال ۹۹ اهداف و سیاست‌های سپاه در قبال انتخابات ۱۴۰۰ از سوی نماینده محترم ولی فقیه در سپاه و فرمانده کل سپاه به همه رده‌های سپاه ابلاغ شد. این یک سند ابلاغی است مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله دکترین رفتار سیاسی سپاه. در سند مربوط به انتخابات ۱۴۰۰ پنج هدف راهبردی تعریف شده و ۲۵ اقدام بایدی و ۱۷ سیاست منعی و نهی‌ای که این کارها نباید بشود و اگر هر کسی انجام دهد باید کمیسیون پیگیری فرامین حضرت امام و رهبر انقلاب به‌عنوان یک امر تخلفی رسیدگی و برخورد کند.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی