حسن روحانی رئیس‌کل بانک مرکزی را برکنار کرد; هیچ‌کس حاضر نیست رئیس شود


یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ – ۳۰ می ۲۰۲۱
گزارش‌ها از برکناری عبدالناصر همتی توسط حسن روحانی خبر می‌دهند. مخالفان دولت می‌گویند مخالفت رئیس‌کل بانک مرکزی با «ارزپاشی» علت این برکناری است.
 
عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران که یکی از هفت نامزد تائید صلاحیت‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری است، از مقام خود برکنار شده است. هنوز هیچ مقام رسمی این خبر را تایید نکرده است اما «همشهری‌آنلاین» ظهر یکشنبه ۹ خرداد نوشت: «صبح امروز اکبر کمیجانی، قائم مقام رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت حضور یافته بود که این حضور احتمال ریاست او بر بانک مرکزی را قوت می‌بخشد.»
 
او شنبه هشتم خرداد در یک جلسه پرسش و پاسخ که در کلاب‌هاوس برگزار شد، گفته بود: حسن روحانی به او گفته است اگر می‌خواهد در انتخابات بماند نمی‌تواند رئیس بانک مرکزی باشد.
 
همتی مرداد ۱۳۹۷ پس از آنکه نرخ دلار در ایران از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرد، جایگزین ولی‌الله سیف شد.
 
او که برنامه اصلی خود در بانک مرکزی را کنترل نرخ تورم اعلام کرده بود، نتوانست در این راه توفیقی به دست بیاورد. وعده‌های او برای کنترل نرخ ارز هم بی‌ثمر ماند.
 
همتی در دوره ریاست بانک مرکزی با برخی از اعضای هیئت وزیران، از جمله محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر صنعت و معدن دچار اختلاف شد.
 
عملکرد ۳۴ ماهه او در بانک مرکزی در روزهای گذشته محل حمله سایر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری به او و دولت حسن روحانی شده بود.
 
همتی ۳۰ اردیبهشت امسال گفته بود که بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه دولت در بهمن و اسفند ۱۳۹۸، ۸۰ هزار میلیارد تومان اسکناس بدون پشتوانه چاپ کرده. انتشار اسکانس بدون پشتوانه یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد نقدینگی و نرخ تورم در سال‌های اخیر است.
 
از دیگر سیاست‌های همتی که به صورت مستقیم بر معیشت مردم اثر گذاشت، حذف و محدود کردن سهمیه ارز به کالاهای اساسی، از جمله مواد غذایی بود که موجب گرانی کالاهای خوراکی شد.
 
همتی یک روز قبل از برنامه‌های خود در بانک‌مرکزی دفاع کرد و گفت که یکی از افتخارهای او متوقف کردن سیاست‌های «ارزپاشی» است.
 
برخی رسانه‌های مخالف دولت در روزهای گذشته روایت کرده بودند که رئیس دولت از بانک مرکزی خواسته با توزیع ارز نرخ دلار را کاهش دهد. همتی اما این روایت را رد کرد و گفت: روحانی به او دستور نداده که ارزپاشی کند تا قیمت ارز در پایان دولت او پایین بیاید.
 
نرخ دلار در بازار تهران پس از انتشار خبر برکناری همتی که باید در روزهای آینده در مناظره‌های انتخاباتی حملات رقبای خود را پاسخ بدهد، دوباره در مسیر افزایشی قرار گرفت و به محدوده ۲۵ هزار تومان بازگشت.
هیچ‌کس حاضر نیست رئیس شوددولت حسن روحانی برای معرفی جانشین همتی با مشکل روبرو است. همزمان با برکناری همتی برخی رسانه‌ها گزارش دادند که حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه جایگزین او شده است. پورمحمدی اما چند ساعت بعد به خبرگزاری فارس گفت: فشارهای زیادی وجود داشت که این مسئولیت را قبول کنم، ولی نمی‌توانم کار بودجه را نیمه‌تمام رها کنم.
 
پیش از این از محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری هم به عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی نام‌برده شده بود. اقتصاد‌نیوز هفته گذشته نوشته بود که نهاوندیان برای پذیرش ریاست بانک مرکزی تحت فشار است اما حاضر به پذیرش این مقام نشده است.
 
از اکبر کمیجانی، قائم مقام همتی به عنوان دیگر جایگزین همتی نام برده می‌شود. بر اساس گزارش «همشهری‌آنلاین» کمیجانی صبح امروز به جای همتی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت حضور یافته بود.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی