وعده وزیر نیرو برای خرید واکسن با مطالبات ایران از عراق | ایران | DW


پس از تلاش مسئولان وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا به ایران از ماه بهمن و ناکامی‌هایی که در این زمینه رخ داد، دولت دست به دامن بخش خصوصی شد.

رئیس دولت دوازدهم، شنبه هشتم خرداد در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا اعتراف کرد که بخش خصوصی با وجود دریافت مجوزهای لازم برای واردات واکسن تا کنون “موفق نبوده” است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا حسن روحانی می‌گوید ناموفق بودن بخش خصوصی نشان می‌دهد که برخلاف تصورها، “واکسن در جهان فراوان نیست و تهیه آن با مشکلات و موانعی مواجه است”.

این ادعا چندان موجه نیست؛ ناکامی دولت و بخش خصوصی در واردات واکسن، همچون تنگناهای دیگر برای تامین کالاهای اساسی، حاصل تحریم‌هایی است که در پیوند با برنامه‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و اقدام‌های تنش‌آفرین در منطقه اعمال شده‌اند.

معضل تحریم و مشکل FATF

دارو، تجهیزات پزشکی و اقلام بشردوستانه مشمول تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند اما تحریم‌های مالی و بانکی مانع دسترسی جمهوری اسلامی به منابع ارزی حاصل از صادرات به کشورهایی نظیر عراق، کره جنوبی و ژاپن می‌شود.

بدون تحریم‌های آمریکا نیز، هیچ بانک و موسسه معتبر مالی بین‌المللی به دلیل حضور جمهوری اسلامی در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تمایلی به همکاری با ایران ندارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزیر نیرو روز شنبه اعلام  کرد که با “پیگیری‌های مستمر” مجوزهای لازم برای صدور حواله ۱۲۵ میلیون دلاری از منابع ارزی ایران در بانک تجارت عراق به یک بانک سوئیسی دریافت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو رضا اردکانیان گفت قرار است این پول صرف واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن از طریق سازوکار سازمان بهداشت جهانی موسوم به کوواکس شود.

 او ابراز امیدواری کرد کارهای اداری انتقال پول تا پایان همین هفته انجام شود و این واکسن‌ها “به زودی” وارد ایران شوند و در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرند.

خرید واکسن روسی با ارز بلوکه شده در عراق

اردکانیان ۱۲ اردیبهشت هم خبر داده بود که ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از روسیه نیز از محل مطالبات‌ایران از عراق تامین شده و “به زودی نخستین پرداخت انجام می‌شود”.

همزمان با این تحولات، عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که اردکانیان در جریان سفر اخیر وزیر برق عراق به تهران مسئله واردات حدود ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا از محل یک و نیم میلیارد دلار منابع بلوکه شده در این کشور را مطرح کرده است.

ورود یکی از محموله‌های واکسن روسی اسپوتنیک به ایران

ورود یکی از محموله‌های واکسن روسی اسپوتنیک به ایران

حمید حسینی به خبرگزاری ایلنا گفت این واکسن‌ها شامل ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپوتنیک، ۱۶ تا ۱۷ میلیون دوز از سازوکار کوواکس و ۲۰ میلیون دوز واکسن آسترازنکا می‌شود.

او می‌گوید ظاهرا بخشی از مذاکرات با وزیر برق عراق به نتیجه رسیده و این کشور فعلا پذیرفته که ارز مورد نیاز برای واکسن‌های کوواکس را واریز کند.

به این ترتیب در حال حاضر فقط مقدمات واریز پول برای خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن فراهم شده و تاریخ دقیق واردات آن هنوز مشخص نیست.

حسینی در این باره به ایلنا گفت: «اهمیت این موضوع بیشتر در این است که می‌توان آن را قدمی برای ادامه راه دانست، وگرنه شاید گرفتن ۱۲۵ میلیون دلار اهمیت آنچنانی نداشته باشد. اما با توجه به اینکه راهی باز شده و عراق تاییده‌هایی گرفته و به قول خودش توانسته اجازه آمریکا را برای پرداخت بگیرد، حتما این مسیر می‌تواند ادامه پیدا کند.»

“جهش” در واردات واکسن؟

در بیش از سه ماه و نیمی که از آغاز واردات واکسن به ایران می‌گذرد در مجموع حدود پنج میلیون دوز واکسن وارد شده و اگر وعده واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن تحقق یابد برای وضعیت کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران یک جهش محسوب می‌شود.

واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران ۲۱ بهمن ماه با تعداد محدودی واکسن اسپوتنیک آغاز شد. مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت از آن زمان تا هشتم خرداد حدود سه میلیون و ۸۴۸ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

تاکنون هیچ یک از وعده‌های مسئولان درباره تامین واکسن برای شهروندان ایران در زمان اعلام شده تحقق نیافته است. خبرگزاری تسنیم ۲۳ بهمن از قول وزیر بهداشت نوشته بود ایران تا سه ماه دیگر صادرکننده واکسن کرونا خواهد بود.

مسئولان جمهوری اسلامی تا کنون در واردات واکسن هم موفق عمل نکرده‌اند. سعید نمکی در روزهای پایانی اردیبهشت ابراز خوش‌بینی کرد گروه هدف که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج هستند و تعداد آنها ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر است “تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه” واکسینه شوند و بعد نوبت به افراد دیگر برسد.

برای واکسینه کردن این افراد به ۲۶ تا ۲۸ میلیون دوز واکسن نیاز است. طی شبانه‌روز گذشته اندکی بیش از ۲۰۰ هزار دوز واکسن در ایران تزریق شده که بالاترین حد تا به امروز بوده است.

حسن روحانی می‌گوید حدود ۸۷۸ پایگاه برای “واکسیناسیون تجمیعی” اختصاص یافته و اگر واکسن به اندازه کافی در اختیار باشد می‌شود تعداد دوزهای تزریق شده در روز را به ۵۰۰ هزار افزایش داد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی