فضاپیمای باری چینی در مدار قرار گرفت | دانش و محیط زیست | DW


سفینه‌ای که سوخت و اقلام مورد نیاز برای ساخت ایستگاه فضایی “تیان‌گونگ ۲” را حمل می‌کند، روز شنبه ۲۹ مه با موفقیت به فضا پرتاب شد. احداث این ایستگاه که معنای آن در  زبان چینی “کاخ آسمانی” است، قرار است اواخر سال ۲۰۲۲ پایان یابد. سه فضانورد در ماه ژوئیه به این ایستگاه می‌روند و سه ماه در آن خواهند ماند.

فضاپیمای باری چینی ۱۴ تن وزن دارد. آژانس سفینه‌های حامل سرنشین (CMSA) گفته که محموله تدارکاتی  فضاپیما با موفقیت از موشک جدا و وارد مدار شد. محل پرتاب فضاپیما، سکوی پرتاب ونچانگ در جزیره جنوبی هی‌نان بوده است.

خوراک سه فضانوردی که بعدا به ایستگاه می‌روند، از جمله اقلام فضاپیمای باری است؛ غذاهایی از گوشت خوک و مرغ با انواع سس‌ها و چاشنی‌های متداول در زمین.

خبرگزاری دولتی شینهوا اعلام کرده که تکمیل ایستگاه فضایی تیان‌گونگ ۲، مستلزم ده ماموریت تدارکاتی دیگر است. پیش‌بینی شده که این ایستگاه دستکم ۱۵ سال در مدار نزدیک زمین Low Earth Orbit باقی بماند. 

چنانچه ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کار خود را طبق برنامه از پیش تعیین‌شده در سال ۲۰۲۸ متوقف کند، چین تنها کشور دنیا خواهد بود که هم‌چنان یک ایستگاه دائمی در فضا دارد. به این ترتیب، “کاخ آسمانی” می‌تواند تنها پایگاه انسان در مدار زمین باشد.

پکن برای جبران عقب‌ماندگی خود از پروژه‌های فضایی روسیه و آمریکا، میلیاردها دلار روی طرح‌های جاه‌طلبانه سرمایه‌گذاری کرده است؛ طرح‌هایی در مدار زمین یا فرود سفینه‌های بدون سرنشین بر ماه و مریخ.

چین اوایل ماه مه نیز موفق شد مریخ‌نورد ژورونگ را بر سطح سیاره سرخ فرود آورد و سومین کشور دنیا شود که چنین دستاوردی داشته است. 

اما ایالات متحده و بسیاری متخصصان علوم فضایی هشدار می‌دهند که بی‌توجهی چین به استانداردهای لازم، خطرآفرین است. یک مصداق این انتقاد، سانحه‌ای بود که برای ماژول ایستگاه فضایی در ماه آوریل پیش آمد. قسمت اصلی موشک پس از پرتاب در مسیری نامنظم دور زمین چرخید و سپس ارتفاع خود را به صورتی کنترل نشده از دست داد. در حالی که بیم می‌رفت قطعات موشک روی مناطق مسکونی سقوط کند و آسیب‌های جانی به بار آورد، بقایای آن در اقیانوس هند و نزدیک کرانه‌های سریلانکا افتاد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی