فرمانده ناجا دعوت‌کنندگان به تحریم انتخابات را تهدید کرد | ایران | DW


سردار حسین اشتری در جلسه ویژه مسئولان هیئت‌های مذهبی و مداحان، شرکت در انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری را “یک تکلیف شرعی و الهی و ملی” خواند و تاکید کرد که همه باید به پای صندوق‌های رای بیایند.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرمانده نیروی انتظامی (ناجا) در این جلسه که پیش از ظهر جمعه، هفتم خرداد برگزار شد گفت اگر به جمهوری اسلامی ضربه بخورد به همه کشورهای مسلمان و به خصوص شیعی ضربه می‌خورد.

اشتری که ظاهرا مانند اغلب کارگزاران حکومتی نگران مشارکت اندک مردم در انتخابات است به مداحان گفت: «از آبرویی که حضرت اباعبدالله به شما داده است استفاده کنید و همه را پای صندوق رأی بیاورید، هر کسی را هم می‌خواهید، آزاد هستید که انتخاب کنید.»

بسیاری ناظران معتقدند قبای ریاست جمهوری دوره سیزدهم پیشاپیش به قامت ابراهیم رئیسی، منصوب علی خامنه‌ای در ریاست قوه قضائیه دوخته شده و نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان این شبهه را تقویت می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رئیس قوه قضائیه نامزد مورد حمایت تمام جریان‌های اصلی جناح موسوم به اصولگرایان حکومت جمهوری اسلامی است. از شش نفر دیگری که صلاحیت آنها تائید شده تنها محسن مهرعلیزاده خود را متعلق به جناح اصلاح‌طلبان می‌داند که از حمایت تشکل‌های اصلی این جناح برخوردار نیست.

اعتراف تلویحی رئیسی به غیررقابتی بودن انتخابات

غیررقابتی بودن و احتمال کاهش مشارکت در این دوره از رقابت‌ها آنقدر آشکار و محتمل است که خود ابراهیم رئیسی هم پس از اعلام اسامی نامزدان تائید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان در یک پیام توئیتری به طور تلویحی آن را تائید کرد.

در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نیز وضعیت رد صلاحیت‌ها کمابیش به همین شکل بود و میزان مشارکت در آن حدود ۴۳ درصد و کمترین میزان در تمام انتخابات مجلس بوده است.

بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری هم میزان مشارکت حداکثر به همان اندازه باشد. مطابق یک نظرسنجی غیررسمی پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها میزان مشارکت تا ۳۶ درصد کاهش یافته است.

با این همه رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای ششم خرداد در یک دیدار مجازی با نمایندگان مجلس به صراحت از شورای نگهبان دفاع کرد و نگرانی از مشارکت پائین در انتخابات ۲۸ خرداد را ناموجه خواند.

با توجه به افزایش نارضایتی از رد صلاحیت‌ها و بی‌رغبتی اکثریت شهروندان به شرکت در انتخابات، تلاش برای فشار بر فعالان رسانه‌ای و شخصیت‌های سیاسی برای خاموش کردن صدای اعتراض‌آنها که از “انتصابات” در این دوره سخن می‌گویند، افزایش یافته است.

انتخاب نادرست” مردم و پاسخگو نبودن خامنه‌ای

فرمانده ناجا در جمع مداحان ضمن اذعان به فشار مشکلات اقتصادی بر گرده مردم گفت: «این‌ مشکلات را نباید پای نظام و اسلام و رهبری گذاشت، این‌ها را باید پای ناکارآمدی مدیرانی گذاشت که ما به درستی آن‌ها را انتخاب نکردیم.»

مطابق اصل ۱۱۰ قانون اساسی “تعیین سیاست‌های كلی نظام جمهوری اسلامی” و نظارت بر حسن اجرای آنها در حیطه “وظایف و اختیارات رهبر” قرار دارد.

افزون بر این رئیس قوه مجریه و نمایندگان مجلس که مردم آنها را “انتخاب” می‌كنند از فیلتر شورای نگهبانی می‌گذرند که شش فقیه آن منصوب خامنه‌ای هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر این پایه گذاشتن مشکلات به پای “نظام و اسلام و رهبری” اقدامی منطقی و قابل دفاع به نظر می‌رسد در حالی که رهبر جمهوری اسلامی و منصوبان او به هیچ مرجع و نهادی پاسخگو نیستند.

تهدید منتقدان و تحریم‌کنندگان انتخابات

فرمانده نیروی انتظامی در بخش پایانی سخنانش در جمع مداحان “هنجارشکنان انتخاباتی و کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند” را به برخورد پلیس و دستگاه قضائی تهدید کرد.

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران نیز روز چهارشنبه به تهدید فعالان رسانه‌ای پرداخت و به آنها هشدار داد که با گزارش مشکلات کشور “تیشه به ریشه نظام” نزنند.

شریف گفت: «وظیفه اصلی فعالان رسانه‌ای در انتخابات، تحقق مطالبه رهبر انقلاب در مشارکت حداکثری است چراکه تلاش دشمن کاهش حضور حداکثری مردم در انتخابات است.»

در پی این تعیین تکلیف سپاه برای فعالان رسانه‌ای و همزمان با تهدید تحریم‌کنندگان انتخابات به وسیله فرمانده ناجا، محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان، رییس جمهوری را “بازوی اجرایی ولی فقیه” خواند و گفته معنای انتخابات این است که “مردم اعلام می‌کنند که ما فرمانبر این نظام و فرمانروایی ولی فقیه هستیم”.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی