در حوزه فضای مجازی هیچ کشوری «رهاتر» از ایران وجود ندارد


‌پنجشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۰ – ۲۷ می ۲۰۲۱
رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداراندویچه وله :سردار رمضان شریف ادعا می‌کند در حوزه فضای مجازی هیچ کشوری “رهاتر” از ایران وجود ندارد. او می‌گوید رسانه‌ها باید حواسشان باشد که با تکرار مشکلات “تیشه به ریشه نظام” نزنند و “آبروی انقلاب” را به بازی نگیرند.

سخنگوی سپاه پاسداران روز گذشته، چهار‌شنبه پنجم خرداد با تکرار انتقادهای اول فروردین علی خامنه‌ای گفت: «در حالی که هیچ تسلطی روی شبکه‌های اینترت و فضای مجازی نداریم، تمام همت خودمان را برای توسعه این امر گذاشتیم.»

به گزارش خبرگزاری فارس، رمضان شریف می‌گوید همه کشورهای جهان برای فضای مجازی “ملاکی دارند” اما به نظر او هیچ کشوری در حوزه مجازی “رهاتر” از ایران نیست.

تلاش برای محدود کرده استفاده از اینترنت در جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و برخلاف ادعای سخنگوی سپاه پاسداران تا کنون اقدام‌های مشخصی هم برای فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی و ایجاد محدودیت برای دسترسی آزاد شهروندان به فضای مجازی انجام شده است.
درخواست محاکمه “عاملان ولنگاری فضای مجازی”
دور تازه تلاش‌ها در این زمینه نامه اردیبهشت ماه سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر از “اساتید، طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه” شهرهای مختلف خطاب به رئیس قوه قضائیه بود که خواستار برخورد قاطع با “عوامل ولنگاری فضای مجازی کشور” شدند.

امضاءکنندگان این نامه ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم را “متهمان ردیف اول” این پرونده معرفی کرده و خواستار محاکمه آنها شدند.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی اول فروردین ماه امسال خود شبیه به این دغدغه را تکرار کرد و گفت: «همه‌ی کشور‌های دنیا، بر فضای مجازی اعمال مدیریت می‌کنند، اما در کشور ما، برخی به رها بودن فضای مجازی افتخار می‌کنند درحالی‌که این شیوه به هیچ‌وجه افتخار ندارد.»

دو روز پس از سخنرانی خامنه‌ای، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در نامه‌ای به او اطمینان داد: «ما فضای مجازی را از ولنگاری رها خواهیم ساخت.» سلامی نوشت سپاه برای این منظور ستادی برای ” تحقق فرامین نوروزی ۱۴۰۰” تشکیل داده است.
عزم سپاه برای تسلط بر فضای مجازی و رسانه‌ای
این که این ستاد تا کنون در این زمینه چه کارهای مشخصی انجام داده به طور دقیق روشن نشده اما اظهارات روز گذشته سخنگوی سپاه پاسداران از عزم سپاهیان برای “تسلط” بر فضای مجازی و رسانه‌ای حکایت دارد.

سردار شریف از مسئولان انتقاد کرد که افتخار می‌کنند روستاهای بالای چند خانوار جمعیت را هم به اینترنت وصل کرده‌اند اما “هیچ تسلطی روی شبکه‌های اینترت و فضای مجازی” ندارند.
رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و شماری از فرماندهان نظامیاو همچنین “رسانه‌های ضدانقلاب” را متهم کرد که “به دنبال القای روح ناامیدی در جامعه هستند و می‌خواهند طوری وانمود کنند که مردم ایران از انقلاب کردنشان پشیمان بوده و شرایط امروز ایران بحرانی است و آینده روشنی برای ایران متصور نیست”.

این که اوضاع مردم ایران مدام وخیم‌تر و مشکلاتشان بیشتر می‌شود واقعیتی است که حتی برخی مسئولان هم به آن اعتراف می‌کنند و معضلاتی نظیر بیکاری، فقر و افزایش سرمام‌آور قیمت‌ها در گزارش‌های رسمی نیز منعکس می‌شود. اخیرا مشکل قطع برق و آب نیز به این معضلات اضافه شده است.
بیان مشکلات و “تیشه به ریشه نظام”
به گزارش فارس، سخنگوی سپاه در بخش دیگری از سخنانش با تائید وجود برخی مشکلات در کشور گفت: «نباید به بهانه این مشکلات، آبروی انقلاب را در رسانه به بازی بگیریم و کل نظام را زیر سوال ببریم.»

رمضان شریف به رسانه‌هایی که “آنقدر گزارش می‌دهند که نشان دهند شرایط بحرانی است و آینده پیش رو روشن نیست” هشدار داد حواسشان باشد که “تیشه به ریشه نظام” نزنند.

یکی از مسائلی که در روزهای گذشته در رسانه‌های ایران انعکاس زیادی داشته رد صلاحیت تمام نامزدان شرکت در رقابت‌های انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری است که می‌توانستند درصدی از آرای نامزد اصلی اقتدارگرایان و منصوب خامنه‌ای در ریاست قوه قضائیه را کاهش دهند.

غیررقابتی بودن و احتمال کاهش مشارکت در این دوره از رقابت‌ها آنقدر آشکار و محتمل است که خود ابراهیم رئیسی هم پس از اعلام اسامی نامزدان تائید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان در یک پیام توئیتری آن را تائید کرد.
“مطالبه رهبر” و “و‌ظیفه رسانه‌ها”
به جز تماس‌ها و رایزنی‌های رئیس قوه قضائیه، حسن روحانی هم در نامه‌ای به خامنه‌ای از او خواسته بود با استفاده از “حکم حکومتی” زمینه تائید صلاحیت برخی دیگر از ثبت‌نام کنندگان و افزایش مشارکت را فراهم کند.

خامنه‌ای پنج‌شنبه، ششم خرداد در یک دیدار مجازی با نمایندگان مجلس به صراحت از شورای نگهبان دفاع کرد و نگرانی از مشارکت پائین در انتخابات ۲۸ خرداد را ناموجه خواند.

سخنگوی سپاه پاسداران روز گذشته گفت: «وظیفه اصلی فعالان رسانه‌ای در انتخابات، تحقق مطالبه رهبر انقلاب در مشارکت حداکثری است چراکه تلاش دشمن کاهش حضور حداکثری مردم در انتخابات است.»

با توجه به دفاع قاطع خامنه‌ای از شورای نگهبان و “وظیفه”ای که سخنگوی سپاه برای فعالان رسانه‌ای در ارتباط با انتخابات تعریف کرده، این احتمال که در روزهای آینده فشار بر رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی افزایش یابد منتفی نیست.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی