پناهجوی ایرانی ۲۷ ساله که در اربیل عراق خودسوزی کرده بود، درگذشت


دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ – ۲۴ می ۲۰۲۱
 بهزاد محمودی ۲۸ اردیبهشت خود را به آتش کشیده بودبهزاد محمودی، ایرانی کُرد پناهجو در عراق که ۲۸ اردیبهشت‌ماه در اعتراض به شرایط نامساعد زندگی مقابل دفتر سازمان ملل متحد در اقلیم کردستان عراق خود را به آتش کشیده بود، در نخستین ساعات دوشنبه ۳ خرداد درگذشت.

به گزارش منابع حقوق‌بشری، پزشکانی که در اربیل اقدام به معالجه این پناهجوی ۲۷ ساله کرده‌ بودند، شرایط او را به دلیل سوختگی بیش از ۹۰ درصد بحرانی توصیف کرده بودند.

آقای محمودی پیش از اقدام به خودسوزی، ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود که در آن می‌گفت از آن‌جا که مخالف حکومت ایران بوده از کشور گریخته است.

او همچنین اضافه کرده بود که «آیا این حق ماست که به خاطر فعالیت سیاسی در چنین وضعی زندگی کنیم؟ این زندگی است؟ چهار سال است که مثل سگ‌های آواره این‌جا زندگی می‌کنیم.»

پس از خودسوزی این پناهجوی ایرانی، ده‌ها تن از دیگر پناهجویان ایرانی روبه‌روی دفتر سازمان ملل در شهر اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، تجمع اعتراضی برگزار کردند. برخی از شرکت‌کنندگان در این تجمع به رادیو فردا گفتند این اولین تجمع‌شان نیست و اغلب آن‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

دوستان آقای محمودی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که او در گذشته پیشمرگه بوده و در منطقه خودمختار کردستان عراق درخواست پناهندگی کرده است.

به‌گفته آن‌ها، بهزاد محمودی چهار سال قبل مدارک مربوط به درخواست پناهندگی را تکمیل کرده بود اما از آن زمان هنوز مدارکش را بررسی نکرده‌ بودند.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی