ظریف خطاب به آمریکا: تحریم‌ها اهرم مذاکره نیستند | ایران | DW


اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا واکنش‌های مقامات جمهوری اسلامی ایران را برانگیخته است. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از جمله کسانی است که در یک پست توییتری نسبت به سخنان بلنیکن موضع گرفته است.

او در پست توییتری خود هم به سخنان بلینکن واکنش نشان داده و هم به جو بایدن توصیه کرده است. او نوشته است: «لغو تحریم‌های ایران یک وظیفه قانونی و اخلاقی است و اهرم مذاکره نیست.»

ظریف گفته که تحریم‌های ترامپ علیه ایران «به کار ترامپ نیامد، به کار شما [جو بایدن] هم نمی‌آید.» او از رئیس جمهور آمریکا درخواست کرده که میراث ترامپ را رها کند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

باید یادآور شد که آنتونی بلینکن در مصاحبه‌ای با فرستنده خبری “ای‌بی‌سی” گفته بود که هیچ نشانه‌ای حاکی از بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش تا کنون مشاهده نشده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در یک پست توییتری نسبت به اظهارات بلینکن واکنش نشان داده بود.

ادامه مذاکره با آژانس

مهلت سه‌ماهه ایران برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایان رسیده است. جمهوری اسلامی ایران در اسفند سال گذشته تهدید به لغو همکاری‌های ایران با آژانس کرده بود.

تعیین این مهلت سه‌ماهه پس از مذاکره رافائل گروسی، دبیرکل آژانس با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عباس عراقچی که ریاست هیات سیاسی ایران در مذاکرات کمیسیون برجام را برعهده دارد، پس از پایان چهارمین دور از گفت‌وگوها از ادامه مذاکرات ایران با آژانس بر سر تمدید این مهلت سخن گفته بود.

رافائل گروسی قرار است روز دوشنبه ۲۴ ماه مه، با شرکت در یک کنفرانس خبری، به نتایج مذاکرات صورت گرفته بین آژانس با مسئولان جمهوری اسلامی بپردازد.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی