بلینکن: ایران می‌داند برای بازگشت به توافق اتمی چه کاری باید انجام دهد | ایران | DW


آنتونی بلینکن در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی اظهار داشت، مذاکرات وین کمک کرده است که مشخص شود، هر دو طرف برای حرکت به جلو چه کاری باید انجام دهند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده تصریح کرد، “ایران می‌داند برای بازگشت به توافق هسته‌ای چه کاری باید انجام دهد” اما هنوز مشخص نیست که آیا مقامات جمهوری اسلامی برای انجام آن آمادگی دارند یا خیر.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری رویترز نوشت، جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا هم گفته است که به اعتقاد او جمهوری اسلامی “به طور جدی وارد مذاکره شده اما هنوز مشخص نیست که تهران چه اقداماتی را برای پیروی از توافق هسته‌ای انجام خواهد داد”.

خوش‌بینی نسبت به نتایج مثبت

دور چهارم نشست کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه ۱۹ مه (۲۹ اریبهشت) به پایان رسید و هیأت‌های حاضر برای مشورت با مقامات تصمیم‌گیرنده به کشورهای خود بازگشتند.

در همین روز حسن روحانی تاکید کرد که تا پیش از پایان کار دولت دوازهم تحریم‌های اصلی برداشته می‌شوند.

رئیس جمهوری ایران از کارنامه دولت خود تمجید کرد و گفت: «امروز اگر در وین آمده‌اند و در حال مذاکره هستند و قبول دارند که تمام تحریم‌های اصلی را بر خواهند داشت، دلیل این افتخارات است. این بحث‌هایی که می‌کنیم، راجع به موار جزیی است وگرنه در مسائل اصلی چون تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و بانک‌ها همه را قبول کرده‌اند و تمام شد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مقامات روسی نیز روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده‌اند و نسبت به نتایج مثبت آن خوشبین هستند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم امیدوار است که مذاکرات وین در دو هفته آینده به تصمیم‌گیری نهایی بیانجامد. 

او گفت‌وگوها را واجد “نتایج ملموس” دانست، اما یادآور شد که سرانجام کار قابل پیش‌بینی نیست.

دور پنجم مذاکرات قرار است چند روز دیگر آغاز ‌شود.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی