صنعت ابریشم شمال افغانستان ‘در حال نابودی است’


  • حمید فهیم
  • بی‌بی‌سی، بلخ

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زنان افغان بیشتر در صنعت ابریشم دخیل هستند

پیله‌وران (نوغنداران) و ابریشم‌کشان در ولایت بلخ در شمال افغانستان می‌گویند که این صنعت در شماری از ولایت‌ها از جمله بلخ با وجود صدها سال قدمت در این اواخر رو به نابودی‌ است. از صدها زنی‌ که در چند ولسوالی این ولایت مشغول پرورش کرم ابریشم بودند، کسی باقی‌نمانده است.

به دیدن یک مزرعه ابریشم در دهدادی ولایت بلخ که رفتم، به گفته مسئولان آن، این مزرعه ده‌ها کارمند داشت و سالانه صدها جعبه تخم ابریشم به پیله‌وران توزیع می‌کرد، اما اکنون انبارهایش خالی‌ است و تنها سه کارگر فقط از ساختمان و درختان پرورشگاه نگهداری می‌کنند.

این در حالی است که وزارت زراعت افغانستان به‌تازگی اعلام کرد که در سال گذشته خورشیدی این کشور بیش از یک تن ابریشم تولید کرده و این نهاد برنامه‌های تازه برای تشویق زنان در شماری از ولایت‌ها از جمله ننگرهار روی‌ دست گرفته است.

توضیح تصویر،

فارم دهدادی ولایت بلخ

پرورشگاه/فارم دهدادی با حدود ۱۳۰ جریب زمین در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب شهر مزارشریف، مرکز این ولایت بیش از ۵۰ جریب زمین این فارم با صدها درخت توت و چندین گدام/انبار مربوط به پیله‌وری اختصاص یافته است.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی