سفر وزیر خارجه آلمان به اسرائیل و مناطق فلسطینی | جهان | DW


هاکو ماس، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۹ مه) در پارلمان این کشور (بوندس تاگ) اعلام کرد که شامگاه بسوی اورشلیم (بیت‌المقدس) پرواز خواهد کرد و در آنجا با مقامات اسرائیلی به گفتگو می‌نشیند. او سپس قرار است برای گفتگو با فلسطینی‌ها عازم رام‌الله و کرانه باختری رود اردن شود.

وزیر خارجه آلمان مسئولیت شعله‌ور شدن درگیری‌ها را با حماس دانست و خواستار قطع فوری ترور و موشکپراکنی بسوی شهرهای اسرائیل شد. او گفت که “برای پایان درگیری‌ها گفتگوی مستقیم بین اسرائیل و حماس ضروری است” و خواستار تلاش دیپلماسی بین‌المللی در این جهت شد.

هایکو ماس افزود که آلمان و اتحادیه اروپا باید از نفوذ خود برای ایجاد “آتش‌بس” بین طرفین استفاده کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

 

تلاش‌های بین‌المللی برای آتش بس

از سوی دیگر تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد یک آتش‌بس بین طرفین درگیر بی‌نتیجه مانده است. جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه برای سومین‌بار از آغاز درگیری‌ها با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل مکالمه تلفنی انجام داد  وخواستار آتش‌بس شد.

با این حال درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه به روز دهم کشیده شد و عملیات هوایی اسرائیل در غزه از سرگفته شد. در مقابل گروه‌های فلسطینی نیز به شلیک موشک به سوی شهرهای اسرائیل ادامه دادند.

همزمان  چهارمین نشست شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی بحران جنگی اسرائیل و فلسطینیان، شامگاه سه‌شنبه بدون صدور قطعنامه یا بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. 

مقامات فلسطینی شمار کشته‌ها را تا پیش از ظهر چهارشنبه ۲۱۹ نفر و شمار مجروحان را بیش از یک‌هزار و ۵۳۰ نفر اعلام کردند. بنا بر اعلام سازمان ملل دستکم ۷۲ هزار فلسطینی منازل مسکونی خود را براثر بمباران در غزه از دست داده‌اند.

شمار کشته‌های اسرائیلی نیز به ۱۳ نفر افزایش یافته است و خساراتی به شهرهای تل‌آویو، اشکلول، سدروت و اشکلون وارد آمده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی