عراقچی: مذاکره کنونی بر سر برداشتن یک‌جای تحریم‌هاست | ایران | DW


عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران نسبت به نتایج کنونی مذاکرات در کمیسیون مشترک برجام ابراز رضایت کرد.

او بار دیگر تاکید کرد که جمهوری اسلامی در حال حاضر بر سر برداشتن “یک جای” تحریم‌ها با کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مذاکره می‌کند.

قرار است روز جمعه نهم آوریل (۲۰ فروردین) نمایندگان سیاسی کشورهای ۴+۱ مذاکرات خود را با ایران و ایالات متحده آمریکا بر سر احیای برجام ادامه دهند.

عباس عراقچی برای هماهنگ کردن وظایف برخاسته از نتایج روز نخست این مذاکرات با رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز دیدار کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران “ایرنا” گزارشی درباره نتایج دیدار عراقچی و گروسی منتشر کرد.

همکاری با آژانس ادامه دارد

عراقچی درباره علت دیدار و گفت‌وگوی خود با مدیرکل آژانس گفت: «در جریان مذاکراتی که الان صورت می‌گیرد وقتی که به جمع‌بندی برسیم، وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که آژانس باید بتواند وظایف خود را به موقع انجام دهد.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران گفت که اطلاع‌رسانی به مدیرکل آژانس درباره “آخرین وضعیت مذاکرات” الزامی بود.

عراقچی تاکید کرد که خبر توقف همکاری‌های فنی ایران با آژانس صحت ندارد. او گفت همکاری‌های ایران با آژانس در هر دو سطح مربوط به “عملیات راستی‌آزمایی آژانس” و هم در عرصه همکاری‌های فنی ادامه دارد.

معاون وزیر امور خارجه افزود، درباره پرسش‌های باقی مانده هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.

در گزارش اخیر آژانس بار دیگر از عدم اطلاع‌رسانی جمهوری اسلامی در مورد دو سایت اتمی سخن رفته بود.

از سوی دیگر، رافائل گروسی نیز با انتشار توییتی خبر دیدار و گفت‌وگوی خود را با عراقچی تایید کرده است. گروسی گفته است که آژانس به راستی‌آزمایی فنی و حرفه‌ای خود و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در راستای حمایت از تعهدات برجامی ادامه می‌دهد.

ادامه مذاکرات بر سر برجام

عباس عراقچی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که در ارتباط با دست‌یابی به یک نقشه‌راه بر سر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و همچنین پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش دو کارگروه تشکیل شده است.

کمیسیون مشترک برجام، وین ششم آوریل ۲۰۲۱

کمیسیون مشترک برجام، وین ششم آوریل ۲۰۲۱

وظیفه این دو کارگروه در حوز‌ه تحریم‌ها و در حوزه الزامات هسته‌ای بوده است. عراقچی گفت که نمایندگان همه کشورها در این دو کارگروه شرکت داشتند و در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (هفتم و هشتم آوریل) بر روی مسائل مورد اختلاف گفت‌وگو و مذاکره کرده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که نتایج کار این دو کارگروه قرار است روز جمعه نهم آوریل (۲۰ فروردین) به اطلاع هیات‌های سیاسی کشورهای ۴+۱ برسد.

عراقچی گفت پس از آن قرار است نمایندگان کشورهای ذیربط در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برای مشورت به کشورهای خود بازگردند.

گفته می‌شود مذاکرات کمیسیون مشترک برجام هفته آینده ادامه خواهد یافت. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده‌اند که این مذاکرات می‌تواند بین دو هفته تا دو ماه ادامه یابد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت، گرچه نتیجه روز نخست کمیسیون برجام “رو به جلو و سازنده” بود، «ولی هنوز از نقطه‌ای که امیدوار باشیم که به یک روند مثبتی خواهیم رسید، فاصله داریم، اگر چه ناامید نیستیم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پس از پایان دور نخست گفت‌وگوها در وین بر این نکته تاکید کرد که لغو تحریم‌ها منوط به پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی