گفتگوی تلفنی رهبر چین با مرکل: همکاری بیشتر، بدون دخالت | آلمان | DW


شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین روز چهارشنبه ۷ آوریل (۱۸ فروردین) در تماس تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از تنش‌های موجود میان اتحادیه اروپا و چین ابراز نارضایتی کرد.

او گفت روابط میان چین و اتحادیه اروپا فرصت‌های جدید و چالش‌های مختلفی را پدید آورده است.

به گفته رهبر چین منتهی باید رویکردی را دنبال کرد که دورنمای استراتژیک داشته باشد و بر اساس سیاست احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی استوار باشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مکالمه تلفنی رهبر چین با صدراعظم آلمان دو هفته پس از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه چین انجام گرفت. 

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه دوم فروردین (۲۲مارس) در نشست خود تحریم‌هایی را به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان اویغور علیه چین وضع کردند.  

بنا بر تخمین سازمان‌های حقوق بشری حدود یک میلیون نفر از اویغورها و سایر اقلیت‌های مسلمان چین در صدها اردوگاه‌ آموزش اجباری در استان سین‌کیانگ محبوس هستند.

آن‌ها مجبورند به زبان رسمی چین، چینی ماندارین، صحبت کنند و سرودهایی در تمجید از رهبران چین بخوانند. کسانی که در برابر آموزش‌های فرهنگی و سیاسی اجباری مقاومت کنند یا “به اندازه کافی خوب” نباشند، مجازات می‌شوند.

چین این اتهامات را رد می‌کند و از یک “برنامه آموزشی” سخن می‌گوید که برای مبارزه با “افراط‌گرایی” در این منطقه به اجرا گذاشته است.

چین اعتراض اروپائیان و سایر کشورهای جهان به تاسیس اردوگاه‌های اجباری را “دخالت در امور داخلی” خود می‌داند.

در واکنش به تحریم‌های اروپائیان چین نیز تحریم‌های گسترده‌ای علیه سیاستمداران، کارشناسان و نهادهای آلمانی و اروپایی وضع کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری دولتی چین شین‌هوا درباره پاسخ مرکل به  رئیس جمهور چین توضیحی نداده است.

شی جین‌‌پینگ در ادامه صحبت‌های خود با مرکل تاکید کرد که “توسعه چین فرصتی برای اتحادیه اروپا است” و او امیدوار است که اتحادیه اروپا تصمیات درست و مستقلی در قبال چین اتخاذ کند. 

رئیس جمهور چین با بیان این سخنان اشاره غیرمستقیمی به آمریکا کرد که تحت رهبری بایدن قصد دارد با متحدان اروپایی خود سیاست مشترکی علیه چین در پیش بگیرد. 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی