بایدن: به دلایل فنی از افغانستان دیرتر خارج می‌شویم | جهان | DW


جو بایدن روز ۲۰ ژانویه سوگند خورد و اولین نشست خبری او ۶۵ روز بعد برگزار شد. در حالی که وضعیت سلامتی رئیس جمهور ۷۸ ساله آمریکا بحث برانگیز است، او با اعلام آمادگی برای انتخابات ۲۰۲۴ خبرنگاران را غافلگیر کرد.

بایدن گفت قصد دارد برای رقابت‌های دور بعدی ریاست جمهوری کاندیدا شود و افزود که انتظار دارد کاملا هریس نیز در این سال، نامزد  پست معاونت باشد. به نظر می‌رسد که او این مسئله را در واکنش به پیش‌بینی‌های مربوط به یک دوره‌ای شدن مسئولیتش و گمانه‌زنی‌ها پیرامون بازنشستگی ناشی از کهولت عنوان کرد.

بایدن گفت برنامه‌اش این است که برای انتخابات بعدی کاندیدا و انتخاب شود و افزود: «البته هیچ وقت برای آینده دور برنامه‌ریزی قطعی نمی‌کنم… من به سرنوشت اعتقاد دارم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز اوایل ماه مارس اعلام کرده که برای انتخابات ۲۰۲۴ کاندیدا می‌شود.

بایدن که مبرم‌ترین وظیفه دولت خود را واکسینه کردن ۱۰۰میلیون آمریکایی در ۱۰۰ روز اول شروع به کار تعیین کرده، در نخستین نشست رسانه‌ای خود، وعده کرد که این رقم را دو برابر کند. 

در ۴۲ روز نخست شروع به کار دولت بایدن ۱۰۰میلیون آمریکایی واکسن زده‌اند. او گفت: «می‌دانم این دورنما بلندپروازانه به نظر می‌رسد اما تا کنون هیچ کشوری در دنیا به چنین رقمی نزدیک نشده است.»

رئیس جمهور آمریکا عنوان کرد که ایالات متحده نمی‌خواهد بیش از این در افغانستان حضور داشته باشد اما دشواری‌هایی وجود دارد و  برنامه خروج در اول ماه مه به دلایل فنی نمی‌تواند عملیاتی شود.

جو بایدن تاکید کرد که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان حتمی است، فقط باید در زمان خود  و” ایمن و منظم” انجام گیرد.

او گفت در این زمینه، منتظر خبرهای تازه از اجلاس ناتو در بروکسل می‌ماند. اشاره او به گفت‌وگوهای آنتونی بلینکن  وزیر خارجه با متحدان واشنگتن و مذاکرات لوید آستین وزیر دفاع آمریکا با مقامات تصمیم‌گیرنده در کابل بود.

دولت ترامپ در توافق با طالبان گفته بود که نیروهای آمریکایی تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ از افغانستان خارج می‌شوند. دولت بایدن اما این توافق را نیازمند بازنگری دانسته است.

بایدن یک هفته هم گفته بود که خروج از افغانستان تا اول ماه مه دشوار به نظر می‌رسد. دبیرکل ناتو نیز پیش‌تر ابراز تردید کرده که زمان مناسب برای خروج نیروهای این پیمان از افغانستان فرا نرسیده است.  ینس استولتنبرگ با اشاره به استمرار خشونت‌ و بمب‌گذاری در افغانستان گفته که شرایط این خروج فراهم نیست. او از طالبان خواسته از تهاجم دست بردارند، با دولت مرکزی برای پیشبرد صلح گفت‌وگو کنند و ارتباط با القاعده را قطع کنند.  

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی