جنگ لفظی در اولین دیدار مقامات آمریکا با همتایان چینی | جهان | DW


دیپلمات‌های بلندپایه چین و آمریکا در اولین نشست رسمی نمایندگان جو بایدن با جمهوری خلق به شدت از یکدیگر انتقاد کردند.

در اولین نشست دو روزه مقام‌های بلندپایه دو کشور که پنجشنبه (۱۸ مارس) در آلاسکا شروع شد، هردو طرف الفاظ تندی به کار بردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در دیدار با یانگ جیچی، مسئول روابط خارجی حزب کمونیست و وانگ یی، وزیر خارجه چین به شدت از سیاست‌های چین در عرصه‌های داخلی و خارجی انتقاد کردند.

بلینکن اظهار داشت: «ما نگرانی خود را از رفتارهای چین ابراز خواهیم کرد، هم در رابطه با سین‌کیانگ، هنگ‌کنگ، تایوان و هم در ارتباط با حملات سایبری به ایالات متحده و فشار اقتصادی بر متحدان ما. هرکدام از این رفتارها نظم و ترتیب و همچنین ثبات و امنیت جهانی را درهم می‌ریزد».

آنتونی بلینکن تاکید کرد که دولت بایدن به همراه متحدان خود با “اقدامات مستبدانه و قدرت‌طلبانه چین” در عرصه داخلی و مسائل بین‌المللی مقابله می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت که چین “ارزش‌های جهانشمول بنیادین” را پایمال کرده است. او تأکید کرد که ایالات متحده به دنبال نزاع و کشمکش نیست اما از “رقابت” استقبال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هنگام طرح مسائل حقوق بشر از سوی دیپلمات‌های آمریکایی، مقام‌های چین ایالات متحده را به ریاکاری متهم کردند. 

به خاطر این مشاجره نشست اولیه “معارفه” که معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشد، بیش از یک ساعت به درازا کشید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور قبلی آمریکا، روابط تنش‌آلودی با چین داشت و دو کشور وارد “جنگ تجارتی” شدند؛ برخی از جمهوری‌خواهان نگران بودند که جو بایدن سیاستی بیش از حد ملایم در برابر چین اتخاذ کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جو بایدن یک ماه پیش برای اولین بار در تماسی تلفنی با شی جین‌پینگ رهبر چین گفت‌وگو کرد.

تقابل دیدگاه‌ها در اولین تماس تلفنی رهبران آمریکا و چین

او در نخستین تماس خود مسائلی مانند نقض حقوق بشر، ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ و تنش در تایوان را مطرح کرد. در برابر، رهبر چین این مسائل را مسائل داخلی چین دانست و از رئیس جمهور آمریکا خواست که به حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین احترام بگذارد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی