پیام ویدئویی جدید القاعده؛ آیا ایمن الظواهری، رهبر این گروه زنده است؟


  • مینا لامی
  • متخصص رسانه‌های گروه‌های جهادی، بی‌بی‌سی

کاملا مشخص است که تصویر ثابت الظواهری از مجموعه ویدئوهای مذهبی او که قبلا پخش شده، برداشته شده است

منبع تصویر، AL-QAEDA

توضیح تصویر،

کاملا مشخص است که تصویر ثابت الظواهری از مجموعه ویدئوهای مذهبی او که قبلا پخش شده، برداشته شده است

ویدئوی جدید القاعده که برش‌هایی از پیام‌های صوتی ایمن الظواهری، رهبر این گروه در رابطه با اوضاع بد مسلمانان روهینگیا در آن پخش می‌شود، هیچ اطلاعات خاصی از وضعیت سلامت یا زنده بودن او ارائه نمی‌دهد و این در حالی است که در ماه نوامبر برخی گزارش‌های تایید نشده در رابطه با مرگ او منتشر شد.

این ویدئویی ۲۱ دقیقه‌ای با عنوان ” زخم روهینگیا زخم امت اسلام است” یک روز پس از پخش آگهی آن، در ۱۲ مارس از طریق پیام‌رسان غیر‌متمرکز “راکت‌چت” منتشر شد. روی این ویدئو متن عربی هم گذاشته شده بود.

این اولین بار بعد از انتشار شایعه مرگ ایمن الظواهری است که او در یک پیام ویدئویی “حضور” می‌یابد. شایعه‌ای در ماه نوامبر منتشر شد و بر اساس آن‌ رهبر مصری القاعده یک ماه پیش از آن به مرگ طبیعی از دنیا رفته بود. البته حامیان القاعده آن زمان در اظهار نظر نسبت به این موضوع احتیاط نشان دادند.

در تکه‌های کوتاه پیام صوتی که از الظواهری در این ویدئو پخش می‌شود او به هیچ یک از وقایع اخیر اشاره‌ای نمی‌کند و حرف‌هایش عملا در مورد تمامی اتفاقاتی که از سال ۲۰۱۷ به این طرف افتاده، صدق می‌کنند.منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی