اوکراین گزارش نهایی ایران در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی را ″ریاکارانه″ خواند | ایران | DW


دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین روز چهارشنبه ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) در پیامی فیس‌بوکی به‌شدت از گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در باره علت سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین انتقاد کرد.

کولبا نوشت، این گزارش “تلاشی ریاکارانه برای پنهان كردن دلایل واقعی سرنگونی هواپیما” است. او تاکید کرد: «اجازه نمی‌دهیم ایران واقعیت را پنهان کند، اجازه نمی‌دهیم (ایران) از زیر بار مسئولیت این جنایت شانه خالی کند».

بر أساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، اپراتور دفاع ضدهوایی سپاه پاسداران این هواپیما را با یک شیء پرنده مهاجم اشتباه گرفته و به آن دو بار شلیک کرده است.

در این گزارش آمده که دستگاه‌های ضبط کننده در سانحه پیدا شده‌اند اما ضبط کننده دسترسی سریع یافت نشده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این گزارش در ادامه می‌گوید، وضعیت این دستگاه‌ها نشان می‌دهد که در معرض آتش‌سوزی در پرواز نبوده‌اند و احتمالا در اثر شدت برخورد با زمین دچار صدمات فیزیکی شده یا در معرض آتش قرار گرفته‌اند.

روز ۱۸ دی‌ماه ۹۸ هواپیمای مسافربری اوکراین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی تهران به سمت کیف، هدف دو موشک سامانه دفاعی نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. در این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

وزن هر یک از دو موشک ۱۶۷ کیلوگرم و وزن سرجنگی آن‌ها ۱۴ کیلوگرم بوده است. مواد منفجره مورد استفاده در موشک از نوع «کامپوزینش ب» بوده و در آن ۶۰ درصد RDX و ۴۰ درصد «تی ان تی» به‌کار رفته است.

این موشک مجهز به سر هدایتگر با حس‌گرهای فاصله بوده و با نزدیکی به هواپیما، سر هدایتگر آن جدا شده و سپس محفظه حاوی ترکش‌ها منفجر شده و حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار ترکش از جنس آلیاژ تنگستن با سرعتی حدود هزار و ۸۰۰ متر بر ثانیه به هواپیما برخورد کرده‌ است.

شهروندان تهرانی در اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و پنهانکاری مسئولان نظامی و دولتی ایران اقدام به تظاهرات کردند

شهروندان تهرانی در اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی و پنهانکاری مسئولان نظامی و دولتی ایران اقدام به تظاهرات کردند

بازنشر اطلاعات انتقادبرانگیز

در گزارش نهایی جمهوری اسلامی بخشی از اطلاعاتی که پیش‌تر در باره علل سقوط هواپیمای پرواز ۷۵۲ “اوکراین اینترنشنال ایرلاینز” منتشر شده بود تکرار شده است.

انتشار این اطلاعات در ماه فوریه باعث بروز انتقاد از جانب کارشناسان، خانواده قربانیان و کشورهای درگیر در این فاجعه شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه در دفتر کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از بررسی علل و جوانب سرنگونی هواپیمای اوکراینی به این نتیجه رسیده بود که تهران در این رابطه دروغ می‌گوید. 

خانم کالامار گفت: «ناروشنی‌ها در گزارش‌های رسمی ایران در خدمت ایجاد حداکثر ابهام و حداقل روشنگری است».

به گفته این کارشناس سازمان ملل، جمهوری اسلامی با سرنگون کردن هواپیما و ابهام‌آفرینی پس از آن وجوه گوناگونی از حقوق بشر را نقض کرده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی