حکم ۳۱ سال حبس اکبر طبری در دیوان عالی تایید شد


‌سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ – ۱۶ مارچ ۲۰۲۱
بی بی سی :غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در تازه‌ترین نشست خبری خود گفت حکم ۳۱سال حبس اکبر طبری در دیوان عالی تایید شد.

غلامحسین اسماعیلی گفت: “محکومیت وی در ارتباط با لیدری و سردستگی باند ارتشاء به ۳۱ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی و استرداد فهرست بلندبالای تحصیل شده از سوی دیوان عالی کشور تایید و قطعی شده است”.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، “تنها در ارتباط با اتهام پولشویی تردید وجود دارد و سایر محکومیت‌ها به تایید دیوان عالی کشور رسیده است”.

آقای طبری پیش از دستگیری برای دو دهه در سمت‌های عالی قوه قضائیه فعالیت کرده بود و در آن سال‌ها معاونت اجرایی حوزه ریاست و مدیرکلی امور مالی قوه قضائیه را بر عهده داشت.

دستگیری اکبر طبری و ۲۲متهم مرتبط با وی در پرونده موسوم به “فساد مالی” یکی از پرونده های جنجالی سال های اخیر بوده است. مقام های قوه قضائیه به ریاست ابراهیم رئیسی دستگیری آقای طبری را در راستای “مبارزه با فساد در قوه قضائیه” خوانده‌اند و بارها آن را نماد تغییرات در دوره ریاست آقای رئیسی عنوان کرده‌اند.

منتقدان اما این برخوردها را جناحی و تسویه حساب‌های درون جناح‌های قدرت می‌دانند.

یکی از متهمان این پرونده قاضی منصوری در رومانی بود. او قصد داشت برای حضور در دادگاه به ایران بازگردد که ناگهان خبر مرگ وی منتشر شد. خانواده قاضی منصوری معتقدند که او به قتل رسیده است.

در ۲۰ سال گذشته که قوه قضائیه بارها از سوی منتقدانش با اتهام فساد مواجه بوده، اکبر طبری، معاونت اجرایی ریاست و مدیرکلی امور مالی این نهاد را بر عهده داشته. اما در تمام این سال‌های پر حاشیه قوه قضائیه، او توانست خود را در سایه نگه دارد و به ندرت عکس و خبری از او به رسانه‌ها درز کرد.

اما نام اکبر طبری در فاصله چهارماه پس از برکناری‌اش در اواخر سال ۱۳۹۷ بارها تکرار شد تا آنکه اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیرماه امسال بازداشت کرد.

گفته می‌شود بازداشت او با دستور مستقیم ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضائیه، انجام شده است.

آقای لاریجانی پس از دستگیری اکبر طبری ابتدا از او دفاع کرده بود اما بعدتر پس از جدل لفظی با یزدی رئیس پیش قوه قضائیه از موضع خود عقب نشست.

چند ماه پیش اکبر طبری در نامه‌ای فاش کرد که دستگیری او در زمانی رخ داد که او در منزل آقای لاریجانی در آمل در شمال ایران مهمان وی بوده و ماموران سپاه پاسداران با درگیری با تیم محافظان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دستگیرش کردند.

اکبر طبری در نامه‌ای که از زندان اوین به روزنامه شرق چاپ تهران فرستاد خود را بی‌گناه معرفی کرده و گفته است که به مدت بیست سال “خدمت صادقانه” به محمود هاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی روسای پیشین قوه قضائیه کرده است.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی