آخرین جلسه دادگاه پرونده جدید «نازنین زاغری» برگزار شد


یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ – ۱۴ مارچ ۲۰۲۱
ایران وایر – «حجت کرمانی»، وکیل نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی از برگزاری «آخرین جلسه» محاکمه او در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داد.
 
به گزارش امتداد، حجت کرمانی روز یکشنبه ۲۴ اسفند۱۳۹۹، گفت که جلسه رسیدگی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق شرکت در تجمع مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ و مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی، در کمال آرامش برگزار شده است. او گفته که این جلسه با حضور موکل و نماینده دادستان برگزار شد و ختم رسیدگی به اتهامات خانم زاغری بود.
 
کرمانی همچنین ابراز امیدواری کرده که با توجه به دفاعیات خانم زاغری و حکم سابق دادگاه و گذارندن دوران زندان موکلش از اتهام تازه تبرئه شود.
 
براساس این گزارش، کیفرخواست این پرونده در روز ۱۹مهر ۱۳۹۶، زمانی که خانم زاغری در زندان به سر می‌برد، صادر شد.
 
«ریچارد رتکلیف»، همسر خانم زاغری پیش از این گفته بود این اتهام با استناد به عکسی از نازنین در تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن در سال ۱۳۸۸ مطرح شده است که پیشتر در جریان محاکمه این شهروند در سال ۱۳۹۵ به دادگاه ارائه شده بود.
 
خانم زاغری روز هفدهم اسفند۱۳۹۹، پنج سال با اتهام دوران محکومیت خود از زندان آزاد شد.
 
این شهروند ایرانی بریتانیایی کارمند «بنیاد خیریه تامسون رویترز» بود که اسفند ۱۳۹۴، برای دیدار خانواده خود به ایران آمد اما به اتهام «اقدام برای براندازی نظام» به پنج سال زندان محکوم شد.
 
گفته شده که محکومیت خانم زاغری به عدم پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی دولت بریتانیا به ایران مرتبط است. پس از انتشار این خبر در رسانه‌های بریتانیایی و ایرانی، مقامات هر دو کشور ارتباط آزادی زاغری با بدهی را رد کردند.
 
بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت بریتانیا به دولت ایران مربوط به حکومت «محمدرضا پهلوی»، آخرین شاه ایران در دهه ۱۹۷۰ است. در آن زمان این دو دولت قرارداد فروش تانک‌های «چیفتن» را امضا کردند که بر اساس آن، باید دولت بریتانیا یک هزار و ۷۵۰ تانک چیفتن و خودرو زرهی به ایران تحویل می‌داد.
 
شاه ایران مبلغ ۶۵۰ میلیون پوند برای این تعداد پرداخت کرد با این حال، فقط ۱۸۵ تانک به ایران تحویل داده شد. پس از انقلاب در ایران و اشغال سفارت امریکا در تهران و قطع رابطه دو کشور، بقیه تانک‌ها به ایران داده نشدند. در حالی که گفته می‌شود دولت بریتانیا پول کامل را دریافت کرده بود.
 
همسر خانم زاغری طی این سال‌ها بارها اعلام کرده که جمهوری اسلامی همسرش را برای دریافت پول گروگان گرفته است.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی