رابرت مالی: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات هسته‌ای ندارد | ایران | DW


رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید احتمال برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی منتفی نیست اما رئیس جمهوری ایالات متحده، جو بایدن در این زمینه گام یک‌جانبه‌ای بر نمی‌دارد.

او در گفت‌وگویی با وب‌سایت “اکسیوس” که روز چهارشنبه بیستم اسفند منتشر شد تاکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری در ایران عاملی در تصمیم‌گیری‌های دولت بایدن درباره چگونگی پیشبرد روند مذاکره با تهران نیست.

پیش از این برخی مقام‌های ارشد دولت حسن روحانی، از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف به صورت تلویحی و گاهی تا حدی آشکار به کاخ سفید هشدار داده‌اند که با توجه به احتمال زیاد پیروزی اصولگرایان تندرو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ فرصت باقیمانده در دولت دوازدهم برای دست یافتن به توافق را از دست ندهد.

بی‌تاثیر بودن انتخابات ایران

رابرت مالی تاکید کرده که دولت آمریکا به خاطر انتخابات ایران تلاش برای مذاکرات را سریع‌تر یا کندتر نمی‌کند و این فرایند تنها در هماهنگی به منافع و امنیت ملی آمریکا پیش خواهد رفت.

او افزود دولت آمریکا برای جمهوری اسلامی روشن کرده که آمادگی دارد در یک روند جدی دیپلماتیک برای فراهم کردن شرایط بازگشت دو طرف به توافق هسته‌ای و تعهدات برجامی همکاری کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای چندی پیش گفته بود که ایران به شرطی به اجرای تعهدات برجامی بازمی‌گردد که تحریم‌های آمریکا کاملا رفع و این مسئله راستی‌آزمایی شود.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به “اکسیوس” گفته دولت جو بایدن  فقط پس از آغاز گفت‌وگوهای دو طرفه و به عنوان بخشی از یک روند دو جانبه آمادگی دارد رفع برخی تحریم‌ها را بررسی کند.

گفت‌وگو، حتی غیرمستقیم

او می‌افزاید دو طرف باید حتی اگر شده به صورت غیر مستقیم وارد گفت‌وگو شوند، گرچه انجام گفت‌وگوهای مستقیم سودمندتر خواهد بود. رابرت مالی هم می‌گوید از نظر دولت مذاکرات مستقیم موثرتر و امکان بروز سوءتفاهم در آن کمتر است.

با این همه برخی گزارش‌ها حاکی از احتمال وجود مذاکرات پشت‌پرده و غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن است. وزارت خارجه آمریکا وجود کانال‌های ارتباطی میان دو طرف را رد نکرده اما گفته به پرسش‌ها در این زمینه پاسخ نمی‌دهد.

حسن روحانی در نشست روز چهارشنبه هیئت دولت ضمن اشاره به این که آمریکا باید پیش‌قدم باشد خطاب به این کشور گفت: «برای بازگشت ‌به‌تعهدات به‌صورت کل در برابر کل و‌یا جزء در برابر جزء آماده‌ایم، این شما هستید که می‌توانید مسیر درست و صحیح را انتخاب کنید.»

این سخنان با شرط‌های قبلی خامنه‌ای درباره ضرورت برداشته شدن کامل تحریم‌های آمریکا برای بازگشت ایران به تعهداتش متفاوت است و در مجلس با انتقادهای تندی روبرو شده است.

انتقاد از روحانی در مجلس

به گزارش “فرارو” نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس حسن روحانی را متهم می‌کند که هدفش از بیان این سخنان یا “ایجاد دوگانگی در کشور” است و یا این حرف‌ها را با انگیزه‌های انتخاباتی مطرح می‌کند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او افزود: «چه دولت و چه دیگران همگی در ماجرای برجام کاملاً دریافتند که برداشته شدن گام به گام تحریم‌ها یک سناریوی کاملاً شکسته خورده است و تکرار مجدد آن هیچ دلیل منطقی ندارد.»

احمدحسین فلاحی، نماینده همدان در مجلس نیز ابراز امیدواری کرده که منظور روحانی از سخنانش “مذاکره مجدد، وادادگی و عقب نشینی” نباشد چون به گفته او مذاکره‌ای در کار نخواهد بود و ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی منتظر برداشته شدن تحریم‌ها خواهد بود.

مطابق شواهد و اظهارات رابرت مالی، دولت جو بایدن آماده برداشتن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی پیش از بازگشت ایران به انجام تعهدات برجامی نیست اما سخنان تازه روحانی این احتمال را مطرح می‌کند که تهران آماده عقب‌نشینی از مواضع تند قبلی باشد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی