۱۴۰ نماینده آمریکا: بایدن رویکرد جامعی در قبال ایران اتخاذ کند  | ایران | DW


رسانه‌های آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند (۹ مارس) از ارسال نامه ۱۴۰ قانون‌گذار آمریکایی به آنتونی بلینکن‌، وزیر خارجه این کشور خبر دادند.

در این نامه که به امضای ۷۰ عضو از حزب جمهوری‌خواه و ۷۰ عضو دیگر از حزب دموکرات رسیده قانون‌گذاران خواهان حصول توافقی جامع با ایران شده و گفته‌اند، فراتر از احیای توافق هسته‌ای منعقد در سال ۲۰۱۵ با ایران، توافقی جامع باید در دستور کار قرار بگیرد که در آن “تهدیدات ایران” نیز گنجانده شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نمایندگان دو حزب در نامه خود تاکید کردند توافق جدید باید شامل موضوعاتی چون برنامه هسته‌ای، دخالت‌های ایران در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی این کشور باشد.

امضاکنندگان این نامه از دولت آمریکا خواستند، محدودیت‌هایی را علیه برنامه موشک‌های بالیستیک ایران اعمال و به ”رفتارهای بدخواهانه ایران در خاورمیانه، از جمله در سوریه و یمن” نیز رسیدگی کند. 

این نمایندگان در بخشی از نامه خود تاکید کرده‌اند که باید به دنبال توافق یا مجموعه‌ای از توافقنامه‌های جامع با ایران بود تا تهدیدات این کشور در منطقه برطرف شود.

نامه یادشده توسط آنتونی براون و تیم والتز از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شده است.

دولت بایدن در مورد برخی فعالیت‌های ایران از جمله پشتیبانی این کشور از نیروهای تروریستی منطقه و برنامه موشک‌های بالیستیک ابراز نگرانی کرده است اما استدلال می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران مهم‌ترین تهدیدی است که باید در اولویت مذاکرات قرار گیرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امضاکنندگان این نامه در ادامه تاکید کردند مذاکره با ایران باید منجر به مهار طیف وسیعی از “رفتارهای غیرمشروع” این کشور شود.

قانون‌گذاران آمریکا در نامه خود خواستند موضوع بازداشت شهروندان آمریکایی نیز در مذاکره با ایران مطرح  شود. آنها خواستار آزادی آمریکایی‌ها از زندان‌های ایران شده‌اند. 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی