روسیه در تدارک برگزاری کنفرانس جدید افغانستان | جهان | DW


برخی رسانه‌های روسی روز سه‌شنبه، نهم مارس (۱۹ اسفند) از برنامه روسیه برای برگزاری کنفرانس افغانستان در روز پنج‌شنبه هفته آینده خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت خارجه افغانستان دریافت دعوت‌نامه رسمی برای شرکت در این کنفرانس را تائید کرده و گفته موضوع بررسی خواهد شد.

دفتر سیاسی اسلام‌گرایان افراطی طالبان در دوحه، پایتخت قطر نیز دریافت دعوت‌نامه مسکو را تائید کرده است. محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به خبرگزاری آلمان گفته گروه طالبان در حال حاضر مشغول رایزنی درباره کنفرانس روسیه است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به دویچه‌وله می‌گوید سفیر روسیه در کابل دعوت‌نامه‌ای برای شرکت در کنفرانس مسکو به رئیس این شورا عبدالله عبدالله ارائه کرده است.

کنفرانس مسکو برای یافتن راه صلح

هدف از برگزاری کنفرانس مسکو یافتن راهی برای پایان دادن به مناقشه داخلی در افغانستان و برقراری صلح عنوان می‌شود. خبر برگزاری این کنفرانس در شرایطی منتشر شده که نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری افغانستان با تاکید بر ضرورت تسریع روند مذاکرات صلح بحث‌های زیادی را دامن زده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای به محمد اشرف غنی ضمن هشدار درباره وضعیت افغانستان خواستار به نتیجه رسیدن هر چه سریع‌تر مذاکرات صلح با طالبان شده است.

این نخستین اقدام مشخص دولت جو بایدن در ارتباط با وضعیت افغانستان و آینده مذاکرات صلح است و در کابل با واکنش‌های انتقادی زیادی روبرو شده است.

انتقاد از اشرف غنی به خاطر “دستورنامه” آنتونی بلینکن

محمد عارف رحمانی، نماینده مجلس افغانستان در یک پیام توئیتری با انتشار تصویری از نامه آنتونی بلینکن آن را یک “دستورنامه و تهدیدنامه جدی” خوانده و می‌گوید اگر مطالبات شهروندان پاسخ داده می‌شد هیچ وزیر خارجه‌ای نمی‌توانست اشرف غنی را چنین تهدید کند.

وزیر خارجه آمریکا از کندی روند مذاکرات صلح ابراز ناخشنودی کرده و تاکید می‌کند که واشنگتن در حال حاضر بر این اعتقاد است که این روند باید شتاب گیرد.

آنتونی بلینکن چند توصیه مشخص کرده که یکی از آنها برگزاری کنفرانسی از طرف سازمان ملل با حضور نمایندگانی از کشورهای روسیه، چین، پاکستان، هند و ایالات متحده برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان است.

او نوشته پس از موافقت درباره طرح اولیه آمریکا از ترکیه می‌خواهد که نشستی با شرکت مقام‌های ارشد دولت افغانستان و گروه طالبان برگزار کند تا در آن موافقت صلح نهایی شود.

وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی یادآور شده که عدم اتحاد رهبران افغانستان در دهه ۹۰ میلادی پیامدهای فاجعه‌باری داشته و هشدار داده که این اتفاق نباید تکرار شود.

آمریکا از افغانستان می‌خواهد مذاکرات صلح را مطابق با طرح زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان پیش ببرد.

مخالفت امرالله صالح، واکنش جمهوری اسلامی

امرالله صالح، معاون او رئیس جمهوری اسلامی افغانستان طرح خلیل‌زاد برای تشکیل یک دولت انتقالی صلح را “سند ننگ” خوانده و گفته که به هیچ وجه زیر بار چنین طرحی نمی‌رود.

در همین حال جمهوری اسلامی ایران هم به نامه بلینکن واکنش نشان داده است. سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید ایران تا کنون هیچ دعوتنامه‌ای از سازمان ملل در خصوص افغانستان دریافت نکرده و پس از دریافت، آن را بررسی خواهد کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید خطیب‌زاده روز دوشنبه گفت: «نگاه ما به دوستان، دوستی است و هیچ وقت نگاه ابزاری به هیچ یک از دوستان خود در منطقه نداشتیم. افغانستان برای ما به خودی خود حوزه بسیار مهمی است و افغانستان برگ مذاکراتی ما با هیچکس نیست.»

او درباره احتمال حضور ایران در نشستی با شرکت آمریکا و دیگر کشورهای منطقه درباره افغانستان گفته است: «ما هیچ تماس مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا درباره موضوعات برجامی یا غیر برجامی نداشته و نداریم.»

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی