شطرنج‌باز ایرانی در میان ۲۱ دریافت کننده جایزه ″زنان شجاع″ آمریکا | جهان | DW


امسال اعطا جایزه “زنان شجاع” حال و هوای دیگری داشت و این جوایز با حضور جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا و همسرش جیل بایدن، به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی در وزارت امور خارجه آمریکا در واشینگتن برگزار شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

همسر بایدن در مراسم اعطا این جوایز در یک سخنرانی هفت دقیقه‌ای خاطرنشان کرد که “عدالت فقط در صورتی می‌تواند عدالت باشد که برای همه باشد”. بانوی اول آمریکا مبارزه زنان و “غلبه آنان بر ترس” را ستود.

در پانزدهمین مراسم جایزه سالانه که توسط وزارت امور خارجه آمریکا در ۸ مارس، روز جهانی زن برگزار شد این جایزه به زنان ۱۵ کشور جهان اعطا شد.

امسال این جایزه به هفت زن افغان نیز تعلق گرفت که در سال ۲۰۲۰ در حملات هدفمند طالبان کشته شدند.

شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج و استاد فدراسیون بین‌المللی شطرنج نیز جایزه “زنان شجاع” وزارت خارجه آمریکا را به دست آورد. 

این جایزه  افتخاری به زنانی اهدا می‌شود که برای حقوق بشر، عدالت و همچنین برابری جنسیتی و بهبود موقعيت زنان در کشورهای خود تلاش و مبارزه  کرده‌اند. 

جوایز امسال به زنانی از ۱۵ کشور جهان از جمله بلاروس، چین، گواتمالا، ایران، افغانستان، میانمار، سومالی، اسپانیا، سریلانکا، ترکیه و ونزوئلا اعطا شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

برنده ایرانی این جایزه، شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج و استاد فدراسیون بین‌المللی شطرنج است.

خانم بیات دبیر سابق فدراسیون شطرنج ایران بوده است که سال ۹۷ از سمت خود کناره‌گیری کرد. 

شهره بیات تا پیش از مهاجرت از ایران به نام ایران، عضو ارشد کمیته داوران فیده بوده است و در آبان ۱۳۹۹ وزارت کشور بریتانیا به او پناهندگی داد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی