استعفای فرمانده قرارگاه خاتم‌؛ گمانه‌زنی‌ها در باره حضور در انتخابات


یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ – ۰۷ مارچ ۲۰۲۱
سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاهدویچه وله :سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه، استعفا داد. گمانه‌زنی‌ها در باره حضور او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ افزایش یافته است. فرمانده کل سپاه حسین هوشی‌سادات را به سمت فرمانده این قرارگاه منصوب کرد.

سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه در حکمی سرتیپ دوم پاسدار حسین هوشی‌سادات را به سمت فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه منصوب کرد.

هوشی‌سادات پیش از این معاون مهندسی و پدافند غیرعامل سپاه را برعهده داشته است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، بازوی اقتصادی سپاه پاسداران، پس از پایان جنگ عراق و ایران و با هدف بازسازی ویرانی‌ها تأسیس شد. این قرارگاه رفته‌رفته به پیمانکار اصلی پروژه‌های کلان اقتصادی و صنعتی دولت ایران تبدیل شد.

چندی است که بحث بر سر نامزدی نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران ادامه دارد.

این موضوع در مجلس ایران مخالفت‌ جمعی از نمایندگان را برانگیخت و این نمایندگان قصد داشتند با تصویب لایحه‌ای مانع ورود سرداران سپاه به انتخابات ریاست جمهوری ایران شوند اما پیشنهاد حذف نامزدی نظامیان در مجلس رای نیاورد.

اغلب مدافعان نامزدی نظامیان در انتخابات ۱۴۰۰ معمولا خودشان سابقه نظامی‌گری داشته‌اند. برای مثال محسن رفیق‌دوست، اولین وزیر سپاه در جمهوری اسلامی از این ایده استقبال کرده و گفته است: «اگر یکی از برادران سپاه رئیس‌جمهور شود و تابع حرف رهبری باشد یک‌ساله مشکلات کشور حل می‌شود.»

اما حضور نظامیان در انتخابات حتی از زمان تاسیس جمهوری اسلامی مطرح بوده است. در اوایل انقلاب آیت‌الله خمینی به شدت با آن مخالفت کرد و گفت که ورود به انتخابات “برای سپاه جایز نیست”. خمینی تاکید کرد: «در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی‌ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد می‌شود، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند، برای سپاه جایز نیست.»

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی