کرونا در ایران؛ سفر به استان‌های قرمز و نارنجی ممنوع | ایران | DW


حسن روحانی در تازه‌ترین جلسه ستاد مقابله با کرونا  ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی را گوشزد کرد و از مردم خواست در جنب‌و جوش‌های مربوط به خرید شب عید، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

روحانی گفت باید برنامه‌ریزی شود که سبک زندگی ناشی از محدودیت‌های کرونا تا یک سال دیگر ادامه یابد. او افزود: «ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که شب عید خرید نروید اما از آنان می‌خواهیم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در شلوغی و ازدحام وارد نشوند، حالا اگر جایی پنج درصد ارزان‌تر است نمی‌ارزد که به قیمت سلامتی به آنجا برویم. همچنین تا جایی که ممکن است از خرید اینترنتی باید استفاده کرد.»

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت همه استان‌ها به غیر از خوزستان را “نسبتا خوب” خواند. او موضوع را به ویروس جهش‌یافته و هم‌جواری با کشورهای دیگر مرتبط دانست و هم‌زمان گفت که شرایط چهارمحال و بختیاری هم نگران‌کننده است. 

با وجود تاکید بر ممنوعیت سفر، روحانی  پیشنهاد کرد در مقاصد سفرهای نوروزی مانند مشهد، اصفهان، شیراز، شمال و جنوب ایران، یک بسیج گسترده برای رعایت پروتکل‌ها و فاصله‌ها به راه بیفتد. او از مسئولان فضای مجازی و صداوسیما خواست برای اوقات فراغت مردم برنامه‌سازی کنند تا آنها بتوانند در تعطیلی‌های نوروزی “نفس راحتی” بکشند.

وزیر بهداشت ایران پیشتر نسبت به سفرهای نوروزی هشدار داده و افزایش مسافرت در این ایام را یکی از دغدغه‌های کادر درمان خوانده است. 

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در حاشیه شصتمین نشست ستاد، روند بیماری در ایران را “باثبات” توصیف کرد .علیرضا رئیسی گفت منحنی ابتلا، بستری و مرگ و میر کرونای انگلیسی در خوزستان صعودی است. با این همه او از سیر نزولی ابتلا به کرونای انگلیسی در شادگان نیز ابراز خشنودی کرد. وزارت بهداشت می‌گوید در حال حاضر ۱۱ شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز و ۳۲ شهر در استان‌های دیگر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

هم‌زمان، رئیس پلیس راه خوزستان اعلام کرد که از ورود و خروج خودرو در شهرهای قرمز و نارنجی این استان جلوگیری می‌شود. چند روز قبل، معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرده بود که سفرهای نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به آنها ممنوع است. 

علیرضا رئیسی نیز مانند روحانی از افزایش موارد کرونای جهش یافته در چهارمحال و بختیاری ابراز نگرانی کرد و خواهان مراقبت بیشتر از شیوع ویروس در استان‌های قزوین و البرز شد. او گفت استان‌های شمالی توانسته‌اند سرایت بیماری را مدیریت کنند اما سفرهای نوروزی می‌توانند ثبات این استان‌ها را مختل کنند.

بحث در باره عید نوروز و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های دید و بازدیدها، خریدها و سفرهای مربوطه در حالی ادامه دارد که چشم‌انداز واکسیناسیون و تامین واکسن‌ مورد نیاز روشن نیست.

طبق اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در دو روز گذشته ۲۰۰هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی از روسیه و ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم از چین وارد شده است. 

ایران برای مصون‌سازی فراگیر، به ده‌ها میلیون دوز واکسن نیاز دارد. واکسیناسیون شهروندان در ایران با ۲۰ هزار دوز واکسن کرونا آغاز شد، اما درباره ادامه و خاتمه آن ابهام‌های جدی وجود دارد. برآوردها درباره زمان مورد نیاز برای واکسینه کردن ۶۰ درصد شهروندان از یک سال تا سی ماه متفاوت است.

 طبق اعلام مقامات وزارت بهداشت تنها ۳۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وارد کشور شده است. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار واکسن خریداری‌شده از سبد کوواکس نیز تنها برای مصون سازی ۸ میلیون و ۴۰۰هزار نفر کافی است. .

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۹ دی ماه در یک سخنرانی واردات “واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا” را ممنوع اعلام کرد. این فرمان خامنه‌ای کار تامین واکسن مورد نیاز برای تحقق وعده پایان واکسیناسیون تا اسفند سال آینده را دشوارتر کرده است.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی