اولین ″گردش″ موفقیت‌آمیز کاوشگر استقامت بر سطح مریخ | دانش و فناوری | DW


مریخ‌نورد ناسا طی نزدیک به هفت ماه ۴۷۰ میلیون کیلومتر مسافت را طی کرد و ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ مطابق برنامه در دهانه “جیزرو” بر سطح کره مریخ فرود آمد.

حدود دو هفته پس از این رویداد تاریخی کاوشگر “استقامت” نخستین حرکت خود بر سطح مریخ را با موفقیت انجام داد. این “گردش” ۳۳ دقیقه طول کشید و مریخ‌نورد ناسا در این مدت شش و نیم متر حرکت کرد.

آنچه فاصله‌ای بسیار کوتاه به نظر می‌رسد برای کاوش‌های فضانوردی به معنای پشت سر گذاشتن مسیری بسیار طولانی با نتایجی درخشان‌تر از تصور به شمار می‌رود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ناسا در یک پیام توئیتری با انتشار تصویری از رد چرخ‌های کاوشگر استقامت نوشته که محل فرود این مریخ‌نورد به احترام اوکتاویو باتلر، یکی از مشهورترین و مهم‌ترین نویسندگان رمان‌های علمی تخیلی به نام او نامگذاری شد.

یک گردش شش و نیم متری

به گزارش خبرگزاری آلمان، کاوشگر استقامت روز جمعه پنجم فوریه در نخستین حرکت آزمایشی خود ابتدا چهار متر به سمت جلو پیش رفت و بعد با گردش ۱۵۰ درجه به سمت چپ دو و نیم متر به عقب برگشت.

خانم آنائیس ظریفیان (Anais Zarifian)، مهندس مسئول این پروژه در ناسا می‌گوید کاوشگر شش چرخه استقامت دقیقا مطابق برنامه حرکت کرد و او تصور می‌کند که هرگز از دیدن رد چرخ یک ماشین چنین احساس خوشبختی نکرده است.

او می‌گوید پس از این حرکت آزمایشی اطمینان پیدا کرده که کاوشگر استقامت به خوبی آماده انجام ماموریت است و در دو سال آینده در مسیر مورد نظر پژوهشگران پیش خواهد رفت.

Perseverance unternimmt seine erste Probefahrt auf dem Mars

تصویری که یکی از دوربین‌های کاوشگر استقامت چهارم مارس ۲۰۲۱ از سطح کره مریخ ارسال کرد

کاوشگر مریخ باید برای انجام ماموریت‌هایش مسیری حدود ۲۰۰ متر را طی کند. کاوشگر استقامت یک تن وزن دارد و به اندازه یک خودروی کوچک است.

مریخ‌نورد ناسا یک بازوی روبات سه متری دارد و مجهز به ۱۹ دوربین، دو میکروفون و تعداد زیادی دستگاه و تجهیزات پیشرفته دیگر است که برای آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌ها به کار گرفته می‌شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کاوشگر استقامت بر بستر یک دریاچه خشک فرود آمده که قطر آن حدود ۵۴ کیلومتر است. ماموریت او در دو سال آینده از جمله بررسی وضعیت اقلیمی و زمین‌شناسی این منطقه و جستجوی آثار حیات باستانی در کره مریخ است.

طراحی کاوشگر استقامت با هزینه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار حدود یک دهه طول کشیده است. مریخ‌نورد ناسا تا کنون یک فایل صوتی و تعداد زیادی تصویر با کیفیت بسیار عالی به زمین مخابره کرده که برخی همکاران ناسا آن را به “خواب و خیال” تشبیه کرده‌اند.

 

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی