وزیر دفاع اسرائیل:‌ آماده حمله مستقل به سایت‌های هسته‌ای ایران هستیم


‌پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ – ۰۴ مارچ ۲۰۲۱
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیلایندیپندنت فارسی :بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در گفتگو با شبکه «فاکس نیوز» آمریکا گفت ارتش اسرائیل در حال به‌روز رسانی برنامه‌های خود برای حمله به سایت‌های هسته‌ای ایران است. او تاکید کرد که اسرائیل آماده است تا در صورت لازم به طور مستقل این حمله را انجام دهد.

گانتز گفت: «اگر دنیا ایران را پیش از رسیدن به سلاح هسته‌ای متوقف کرد که خیلی هم خوب. اما اگر نکرد ما باید به صورت مستقل عمل کنیم و خودمان از خودمان دفاع کنیم.»

این اولین گفتگوی آقای گانتز با یک تلویزیون آمریکایی بود. این فرمانده کل سابق ارتش اسرائیل، مدتی به عنوان رهبر حزب لیبرالِ «آبی و سفید» چهره اصلی اپوزیسیون در اسرائیل محسوب می‌شد اما پس از پیوستن به دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو از محبوبیتش کاسته شد. اسرائیل حدود سه هفته دیگر عازم انتخابات می‌شود و بعید است حزب آقای گانتز عملکرد موفقی داشته باشد.

سال ۲۰۲۱ سال مهمی در عرصه سیاست اسرائیل و فلسطین محسوب می‌شود. علاوه بر انتخابات اسرائیل شاهد سه انتخابات در فلسطین و یک انتخاباتی درونی در سازمان حماس خواهیم بود. در ضمن در حالی شاهد شدت گرفتن درگیری غیرمستقیم ایران و آمریکا در عراق و سوریه هستیم که برخی منابع اطلاعاتی تخمین می‌زنند که ایران از طریق نیروهای متحد خود در سوریه و لبنان در چند ماه آینده به اسرائیل حمله خواهد کرد.

گانتز در گفتگو با «فاکس نیوز»‌ از صدها هزار راکتی که حزب‌الله لبنان در اختیار دارد صحبت کرد و نقشه‌ای محرمانه از تجهیزات موشکی لبنان را به خبرنگار این شبکه نشان داد. او گفت: «این نقشه هدف‌های مورد نظر ما است. تمام‌شان را از نظر قانونی، عملیاتی و اطلاعاتی بررسی کرده‌ایم و آماده حمله‌ایم.»

در تخمین اطلاعاتی سالیانه ارتش اسرائیل که چند هفته پیش منتشر شد خوانده بودیم که این کشور انتظار درگیری‌ با حزب‌الله را دارد اما تخمین می‌زند که این درگیری تنها چند روز طول بکشد و به گستردگی سال ۲۰۰۶ نباشد. در برخی رسانه‌های اسرائیلی تخمین زده شده که در درگیری بعدی در هر ۲۴ ساعت ۳۰۰۰ هدف در لبنان مورد حمله اسرائیل قرار بگیرند و روزی ۳۰۰ جنگنده حزب‌الله کشته شوند.

در ضمن انتظار می‌رود اسرائیل با ادامه روند چند سال گذشته به گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه حمله کند. روسیه با این‌که متحد ایران در سوریه است روابط نزدیکی با اسرائیل نیز دارد و جلوی این حملات را نمی‌گیرد. آقای گانتز گفت ایران از نیروهای خود در سوریه برای رساندن سلاح به خاک لبنان استفاده می‌کند.

به گفته آویو کوچاوی، فرمانده کل ارتش اسرائیل، از آغاز سال جاری (یعنی دو ماه گذشته) اسرائیل به بیش از ۵۰۰ هدف مرتبط با ایران در خاک سوریه حمله نظامی کرده است.

هفته گذشته، دولت آمریکا اولین حملات خود در زمان ریاست‌‌جمهوری جدید، جو بایدن، را علیه یکی از پایگاه‌های مرتبط با ایران در خاک سوریه، در نزدیکی مرز عراق، انجام داد.

آقای گانتز در مورد اختلافات تل‌آویو و واشنگتن در مسائلی مثل خواست بایدن برای بازگشت به برجام گفت: «سیاست آمریکا می‌بایست سیاست آمریکا باشد و سیاست اسرائیل هم باید سیاست اسرائیل باقی بماند.»

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی