رییسی در سردشت: غرب متهم اصلی دادگاه حقوق بشر است


حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی روز پنجشنبه در دیدار با خانواده‌های جانبازان شیمیایی سردشت در ارومیه اظهار داشت: دادخواهی در حادثه سردشت نباید مشمول زمان بشود و حامیان صدام به خصوص اروپایی‌ها که بمب های مختلف را در اختیار این کشور بعثی قرار دادند، باید محکوم بشوند.

وی ادامه داد: ما امروز در جایگاه مدعی حقوق انسان و بشر هستیم و غرب در جایگاه متهم، که چگونه بی رحمانه مردم را در سردشت، دیگر نقاط ایران و حتی کردستان عراق با سلاح شیمیایی کشتند.

رییس قوه قضاییه بیان کرد: مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای به خانواده شهدا دارند و مسوولان باید دیدگاه ویژه ای نسبت به خانواده شهدا داشته باشند. 

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری قبل از این شرایط کرونایی در برنامه های کاری خودشان، برنامه دیدار با خانواده شهدا داشتند که نشان دهنده توجه به جایگاه شهید و شهادت در نظام اسلامی است.

حجت الاسلام رییسی تاکید کرد: باید به صورت ویژه نیازهای دارویی و درمانی جانبازان شیمیایی تامین شود در حالی که متاسفانه این مدعیان حقوق بشر غربی حتی اجازه نمی دهند دارو های مورد نیاز این عزیزان وارد کشور بشود.

 در ادامه این مراسم از خانواده شهدا تجلیل شد. 

شهر مرزی سردشت به عنوان نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان در هفتم تیر سال ۱۳۶۶ مورد هدف بمباران شیمیایی هواپیماهای رژیم بعث صدام قرار گرفت.

در این تهاجم شیمیایی فجیع و وحشتناک ۱۱۹ نفر شهید و پنج هزار نیز مصدوم شدند؛ هنوز پس از گذشت سال‌ها از جنگ تحمیلی، آثار مخرب این جنایت بر چهره مردم مظلوم سردشت آشکار و عیان است.

شهرستان مرزی سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده و با کشور عراق دارای ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک است.

47231

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی