درخواست بلینکن از عربستان و حوثی‌ها: به جنگ یمن پایان دهید | جهان | DW


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که عربستان و دولت رسمی یمن مصمم هستند که به جنگ داخلی در این کشور پایان دهند. او از شورشیان حوثی نیز خواست که در همین مسیر قدم بردارند.

بلینکن روز دوشنبه (اول مارس) این اظهارات را پس از گفت‌وگو با مشاور خود تیم لندرکینگ بیان نمود.

لندرکینگ به تازگی در مأموریتی رسمی برای بررسی وضعیت یمن به این کشور سفر کرده است.

بلینکن در کنفرانس سازمان ملل برای گردآوری کمک‌های انسانی که دوشنبه به صورت مجازی برگزار شد، برای یمن گفت: «سران عربستان و دولت جمهوری یمن مصمم هستند که راه‌حلی برای کشکمش پیدا کنند. از حوثیان می‌خواهیم که آنها هم این تعهد را قبول کنند. نخستین گام ضروری این است که آنها به حملات خود به مأرب پایان دهند.»

استمداد از جامعه جهانی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، اطمینان داده است که آلمان برای یاری به یمن آماده است.

به گفته سازمان ملل متحد یمن به علت جنگ داخلی طولانی و پرخشونت در فاجعه انسانی کم‌مانندی گرفتار شده است. میلیون‌ها نفر از جمعیت این کشور کوچک، که میان دو جبهه‌متخاصم گرفتار شده‌اند، از فقر و گرسنگی رنج می‌برند.

در کنفرانسی مجازی که سازمان ملل برگزار کرد گفته شد که به حدود ۸۵ / ۳ میلیارد دلار برای رفع فاجعه انسانی یمن نیاز هست؛ اما در کنفرانس اعلام شد که تاکنون تنها یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، یعنی کمتر از نیمی از مبلغ مورد نیاز تأمین شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از این که مبلغی چنین اندک فراهم آمده، اظهار دلسردی کرد.

او گفت که به خاطر کاهش یاری‌های مالی، بسیاری از بنیادهای کمک‌رسانی کار خود را کاهش داده یا یکسره متوقف کرده‌اند.

Jemen Sanaa | Krieg | Luftangriff durch Saudi-Arabien

در جریان جنگ ۷ ساله یمن میلیون‌ها نفر آواره شده و حدود ۱۳۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند

یان اگلند، دبیرکل بنیاد یاری به پناهجویان سوئد، شکوه کرد که توان مالی سازمان‌های امدادگری “به طرزی فاجعه‌بار” کم‌توان شده‌اند.

او با ابراز تأسف گفت: «سازمان‌های امداد برای نجات جان مردم باید گدایی کنند، و در برابر می‌بینیم کشورهایی که جنگ را به راه انداختند، حاضر هستند مبالغ بیشتری برای جنگ‌های آینده هزینه کنند».  

اتحادیه اروپا قصد دارد ۹۵ میلیون یورو (حدود ۱۱۰ میلیون دلار) کمک کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، از کشورها خواست که با سخاوتمندی بیشتری به یمن، که در تنگنایی حیاتی قرار گرفته است، کمک کنند.

وزیر خارجه آلمان گفته است که کشورش تاکنون ۱۴۶ میلیون برای یاری به یمن پرداخته و اکنون آماده است برای کاستن از رنج و ادبار مردم یمن، حدود ۲۰۰ میلیون دلار دیگر به یمن کمک کند. این مبالغ قرار است در جهت اجرای برنامه‌های انسانی ایالات متحده مصرف شود.

مولر، وزیر یاری‌های خارجی آلمان، از اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر خواست که کمک بیشتری ارائه دهند.

عربستان سعودی، که در یمن سرگرم پیکار با شورشیان حوثی است، پرداخت ۴۳۰ میلیون دلار را متعهد شد.

در یمن از سال ۲۰۱۴ جنگ و کشتار ادامه دارد که در جریان آن تاکنون میلیون‌ها نفر آواره شده و حدود ۱۳۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی