لغو سفر هیات اسراییلی به امارات از ترس ایران


یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ – ۲۸ فوریه ۲۰۲۱
به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت ” تایمز اسراییل”، یک تلویزیون اسراییلی مدعی شده سفر هیات نظامی اسراییل به یک نمایشگاه و کنفرانس نظامی 2 سالانه در ابوظبی امارات نه آن گونه که در منابع رسمی اعلام شده به دلیل محدودیت های سفر در دوران کرونا و بسته بودن  فرودگاه بن گوریون تل آویو، بلکه از بیم احتمال ترور تلافی جویانه اعضای هیات از سوی ایران، لغو شده است.
 
 کانال 12 تلویزیون اسراییل شنبه شب در گزارشی مدعی شده سفر هیات اسراییلی برای حضور در نمایشگاه و کنفرانس صنایع نظامی و دفاعی ابوظبی ( IDEX) از بیم احتمال ترور اعضای هیات لغو شده است.
 
این نخستین بار است که پس از عادی سازی روابط اسراییل و امارات، دولت ابوظبی از اسراییل نیز برای شرکت در بزرگ ترین نمایشگاه صنایع نظامی در خاورمیانه دعوت به عمل میاورد.
 
در روز 15 فوریه (2 هفته پیش) مقامات اسراییلی در توجیه لغو سفر هیات اسراییلی، محدودیت های سفری و پروازی ناشی از همه گیری کرونا را دلیل لغو سفر اعلام کرده بودند اما کانال 12 تلویزیون اسراییل دیشب در گزارشی مدعی شده دلیل لغو این سفر بیم اسراییل از احتمال ترور اعضای این هیات از سوی ایران به تلافی ترور محسن فخری زاده و دیگر عملیات های خرابکارانه اخیر در تاسیسات هسته ای ایران است.
 
بر اساس این گزارش، اسراییل از زمان ترور فخری زاده از واکنش احتمالی ایران به این اقدام بیمناک است. ایران اعلام کرده در زمان مقتضی و مناسب این اقدام را تلافی خواهد کرد. مقامات ایرانی پیشتر دستگاه اطلاعاتی اسراییل (موساد) را به انجام این ترور متهم کرده اند.
 
 روز جمعه نیز یک کشتی تجاری اسراییلی در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت و با وجودی که آسیب جدی ندیده بود، اما برای بررسی ابعاد خسارت و ترمیم کشتی سفر خود به سنگاپور را نیمه تمام و راهی بندر دوبی شد.
 
وزیر دفاع اسراییل در اظهارات خود مدعی شده بررسی های اولیه نشان از احتمال دست داشتن ایران در این حادثه حکایت دارد.
 
بر اساس گزارش کانال 12 تلویزیون اسراییل، اعلام اینکه بسته بودن فرودگاه بن گورین تل آویو به دلیل محدودیت های کرونا، دلیل لغو سفر هیات نظامی اسراییلی به ابوظبی بوده، تنها یک بهانه بوده است.
 
بنا براین گزارش، لغو ناگهانی سفر این هیات در حالی بوده که دهها شرکت نظامی اسرائیلی، از جمله صنایع هوافضای اسرائیل برای اعزام هیات به این نمایشگاه اسلحه در ابوظبی، برنامه ریزی کرده بودند. در حاشیه این نمایشگاه قراردادهای نظامی پرسودی منعقد می شود.

وزارت دفاع اسراییل که بر صادرات سلاح نظارت دارد، خواستار اجازه سفر به هیات اسراییلی شده بود اما کمیته دولتی این درخواست را رد کرده است.

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی