سخنان سفیر ایران در عراق؛ ترکیه سفیر ایران را احضار کرد | ایران | DW


خبرگزاری آناتولی روز یک‌شنبه ۲۸ فوریه گزارش داد که وزارت خارجه ترکیه سفیر جمهوری اسلامی در آنکارا را به دلیل اظهارات یک دیپلمات ایرانی درباره نقض حاکمیت ملی عراق احضار کرد.

این اقدام پس از سخنان سفیر ایران در بغداد در واکنش به حمله ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در مناطق مرزی مشترک با عراق انجام شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بنا به گزارش‌های رسیده، ایران نیز متقابلا سفیر ترکیه در تهران را احضار کرده است. ایران اظهارات سفیر ترکیه در عراق را “غیرموجه” دانسته است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و دولت ترکیه حزب کارگران کردستان را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند. این حزب برای در امان ماندن از حمله‌های نظامی ارتش ترکیه بخشی از نیروهای مسلح و پایگاه‌های خود را به مناطق مرزی در عراق از جمله سنجار منتقل کرده است.

وزارت خارجه ترکیه با توجه به فراخواندن سفیر ایران در این کشور گفت: «انتظار آنکارا از تهران نه مخالفت با مبارزه ترکیه علیه تروریسم، بلکه همراهی با ترکیه است.»

به گزارش آناتولی، ایرج مسجدی، سفیر تهران در بغداد، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی “روداو” عراق گفته است: «مداخله نظامی در عراق را رد می‌کنیم و نیروهای مسلح ترکیه نباید تهدید تشکیل دهند یا [حاکمیت ملی] خاک عراق را نقض کنند.»

مسجدی با بیان این که “سنجار با ترکیه چه ربطی دارد؟” افزود، مسائل این منطقه یک موضوع داخلی است که باید توسط خود عراقی‌ها حل شود و ایران به همین دلیل “هر تهدیدی از طرف ترکیه یا جای دیگری” را رد می‌کند.

این اظهارات با واکنش تند فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد، روبه‌رو شد. او در یک پیام توئیتری و ظاهرا با کنایه به حضور جمهوری اسلامی در عراق و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی نوشت: «من فکر می‌کنم آخرین فردی که باید در مورد احترام به مرزهای عراق درس بدهد، سفیر ایران باشد.»

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی