ایران گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را رد کرد | ایران | DW


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به خبرهای مبنی بر پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا گفته است: «هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام ننموده است.»

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت خارجه ایران امکان مذاکره بیشتر درباره توافق هسته‌ای (برجام) را رد کرده و مفاد توافق را قطعی دانسته است.

او در پایان گفته است: «آمریکا باید به تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پیش از این روزنامه “وال استریت ژورنال” از قول دو دیپلمات غربی که نام آنها را ذکر نکرده گزارش داده بود که مقام‌های ایران پیشنهاد اتحادیه اروپا مبنی بر دیدار و گفت‌وگوی مستقیم با ایالات متحده را رد کرد‌ه‌اند. آنها اصرار داشته‌اند “آمریکا باید تضمین دهد که برخی از تحریم‌ها را بی‌درنگ لغو می‌کند”.

بنا به گزارش این روزنامه، آمریکا موافقت خود را با دیدار با نمایندگان جمهوری اسلامی در خاک اروپا اعلام کرده بود، اما از دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها پیش از دیدار رویارو با مقام‌های ایران خودداری کرده است.

دیپلمات‌های یادشده گفته‌اند که مخالفت ایران با شرکت در گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا، به معنای برباد رفتن تمام امیدها به برقراری گفت‌وگو در ماه‌های آینده نیست؛ چون ایران اکنون به دنبال تقویت موضع خود در گفت‌وگوهای آینده است.

بنا به گزارش یادشده با این که وضعیت کنونی به افزایش تنش میان ایران و آمریکا دلالت دارد، اما گفت‌وگوها می‌تواند پیش از سال نو ایرانی (نوروز – ۲۱ مارس) شروع شود.

اروپا در راستای احیای برجام

دونالد ترامپ در مه ۲۰۱۸ با اعلام خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای (برجام) به سیاست فشار حداکثری بر ایران روی آورد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برخلاف ترامپ به فکر بازگشت به توافق برجام است. دولت بایدن اعلام کرده که حاضر است در کنار قدرت‌های بزرگ برای بازگشت به توافق اتمی سال ۲۰۱۵ و رد قاطعانه سیاست فشار حداکثری ترامپ که هدف آن انزوای جمهوری اسلامی بوده، با ایران مذاکره کند.

ایران اما گام نخست را رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا می‌داند. جمهوری اسلامی از روز سوم اسفند، به تصویب مجلس، پروتکل الحاقی توافق هسته‌ای (برجام) را متوقف کرد. مدیرکل آژانس روز دوم اسفند به تهران سفر کرد تا با ایران به توافقی برای ادامه بازرسی‌ها دست یابد.

وزیر خارجه آمریکا با بریتانیا، آلمان و فرانسه بر سر برجام گفتگو کرد

بریتانیا و آلمان و فرانسه، سه کشور بزرگ اروپا، در جهت حفظ برجام و احیای آن به برکت بازگشت ایالات متحده تلاش می‌کنند. 

هفته گذشته هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، سه‌شنبه (۲۳ فوریه / ۵ اسفند) به همراه دومینیک راب و ژان ایو لودریان، همتایان بریتانیایی و فرانسوی خود در بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواستند که به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای همکاری کند و از اقداماتی که شفافیت را زایل می‌کند، بپرهیزد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کشورهای موسوم به تروئیکای اروپایی در ادامه بیانیه خود تاکید کرده‌اند که هدف آنها همچنان پشتیبانی از تلاش‌های دیپلماتیک کنونی برای یافتن راه‌حلی از طریق مذاکرات است که زمینه‌ساز بازگشت ایران و آمریکا باشد و پایبندی کامل به توافق هسته‌ای را فراهم سازد.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی