تماس تلفنی ولیعهد بحرین با نخست‌وزیر اسرائيل درباره برجام | جهان | DW


تلاش‌های دولت جدید آمریکا به بازگشت آن کشور به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به ناخشنودی و نگرانی برخی از کشورهای منطقه دامن زده است.

سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین در ارتباط با احتمال از سرگیری مذاکرات کشورهای پنج‌به‌اضافه‌یک با ایران با بنیامین نتانیاهو تماس تلفنی گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی که در این رابطه منتشر کرده گفته است که موضوع تهدیدهای برخاسته از فعالیت‌های ایران محور گفت‌وگوی ولیعهد بحرین با نخست‌وزیر اسرائیل بوده است. این گفت‌وگوی تلفنی روز پنجشنبه ۲۵ فوریه (هفتم اسفند) صورت گرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

باید یادآور شد که سلمان بن حمد آل خلیفه، در عین حال عهده‌دار مقام نخست‌وزیری شیخ‌نشین بحرین است. خبر تماس تلفنی این دو سیاستمدار از سوی رسانه‌های بحرین اعلام شده است.

بحرین به دنبال چیست؟

توافق هسته‌ای با ایران موضوع محوری گفت‌وگوی ولیعهد بحرین با نخست‌وزیر اسرائیل بوده است. بنا بر گزارش آسوشیتد پرس، این نخستین باری است که یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس آشکارا درباره مضمون مذاکرات احتمالی آمریکا با ایران بر سر فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور اعلام موضع می‌کند.

ولیعهد بحرین در تماس تلفنی خود با نتانیاهو بر الزام مشارکت کشورهای منطقه در مذاکرات هسته‌ای با ایران تاکید ورزیده است. باید یادآور شد که در مذاکرات ناظر بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هیچ یک از کشورهای منطقه مشارکت نداشتند.

جلوه‌ای از عادی‌سازی مناسبات دو کشور: پرچم بحرین و اسرائیل در کنار یکدیگر

جلوه‌ای از عادی‌سازی مناسبات دو کشور: پرچم بحرین و اسرائیل در کنار یکدیگر

سلمان بن حمد آل خلیفه مشارکت کشورهای منطقه در این مذاکرات را عاملی مهم در تقویت ثبات و امنیت منطقه دانسته است.

افزون بر آن، نخست‌وزیر بحرین گفته است که هرگونه مذاکره‌ای با ایران، صرف‌نظر از فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور باید شامل برنامه موشکی و اقدامات ایران در منطقه گردد.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود نوشته است که دونالد ترامپ حدود سه سال پیش به علت محدود بودن دامنه توافق هسته‌ای از همراهی با کشورهای ذیربط در آن امتناع ورزیده است. آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ رسما از توافق هسته‌ای خارج شد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با استقبال کشورهای منطقه روبه‌رو شده بود. سلمان بن حمد آل خلیفه افزون بر موارد اعلام شده گفته است که مسائل مرزی نیز باید در مذاکرات با ایران منظور شوند.

ولیعهد بحرین بار دیگر از بنیامین نتانیاهو برای سفر و بازدید از آن کشور دعوت کرده است. گفته می‌شود که بحرین بر آن است تا در یک مرکز تولید واکسن در خاک اسرائیل سرمایه‌گذاری و مشارکت کند.

بحرین یکی از کشورهای عربی است که در واپسین ماه‌های زمامداری دونالد ترامپ، اقدام به عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل نموده بود.

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی