پرایس: ایران مسئول حملات گروه‌های نیابتی علیه آمریکایی‌هاست | ایران | DW


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که واشینگتن ایران را مسئول حملاتی می‌داند که نیروی های نیابتی نزدیک به این کشور علیه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند. او افزود که “حملات اخیر در عراق توسط گروه های مورد حمایت ایران انجام شد و از سلاح های ساخت ایران در حملات عراق استفاده شده است.

این سخنان همزمان با خبرهایی بیان شده که به موجب آنها منطقه سبز بغداد روز دوشنبه نیز آماج حملات موشکی قرار گرفت و در محوطه‌ای نزدیک به اطراف سفارت آمریکا خسارت‌های مالی به بار آورد.

پرایس در ادامه سخنان خود اظهارات امروز خامنه‌ای که سقف غنی‌سازی را نه بیست درصد، که “در صورت لزوم ۶۰ درصد” اعلام کرد، حاوی تهدید توصیف کرد، ولی گفت که آمریکا به این اظهارات پزگونه و فرضی پاسخی نمی‌دهد

پرایس در ادامه در باره توافق جدید آژانس بین‌المللی اتمی با ایران ضمن قدردانی از “حرفه‌ای بودن آژانس که تلاش خود را برای مشارکت ایران در حفظ عملیات تأیید برنامه هسته ای نشان داده” بار دیگر از ایران خواست که “به طور کامل به تعهدات خود در زمینه تأیید صحت برنامه هسته‌ای و منع گسترش سلاح های هسته‌ای عمل کند.

پرایس تاکید کرد که در صورت “پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای تحت برجام ایالات متحده هم آمادگی دارد که همان کار را انجام دهد.” او گفت: «ما از برجام به عنوان پایه‌ای برای یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر استفاده خواهیم کرد تا سایر موارد همچون برنامه موشک بالستیک ایران را هم در برگیرد

ایران هنوز پاسخی نداده است

پرایس در پاسخ به این سوال که آیا ایران پاسخی به پیشنهاد نشست در قالب ۱+۵ داده است، اعلام کرد که تا کنون چنین پاسخی دریافت نشده است. او ولی تصریح کرد که “آمریکا آماده تعامل با ایران در چارچوب ۱+۵ است و امیدواریم که ایران هم مایل باشد در آن حضور داشته باشد.” او ابراز عقیده کرد که “در چارچوب ۱+۵ می‌توانیم در زمینه این مساله به پیشرفت دست یابیم، طیف زیادی از پیشنهادها روی میز است که به طور خلاصه به “عمل در برابر عمل” تعریف می‌شود.”

Iran | Saeed Khatibzadeh | Sprecher Außenministerium

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه: به زودی نظر تهران را در باره پیشنهاد آمریکا خواهیم گفت

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه، ساعاتی پیش از ا‌ظهارات پرایس، در کنفرانس خبری با خبرنگاران اعلام کرد که تهران در حال بررسی پیشنهاد است و “به دوستان اروپایی و دوستانمان در مسکو و پکن که در حال رایزنی نزدیک با آنها هستیم به زودی نظر تهران را خواهیم گفت.

پیش از پرایس، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز تصریح کرده بود که آمریکا در حال حاضر “اقدامات بیشتری در مورد توافق هسته ای نخواهد داشت و منتظر مذاکرات برنامه ریزی شده در گروه امضا کنندگان برجام و منتظر  پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا” است.

او تصریح کرد که سیاست آمریکا در قبال ایران باید مورد اجماع در داخل کشور باشد و دولت بایدن در مورد اقدامات بعدی خود با کنگره مشورت خواهد کرد.

وی درباره زندانیانی آمریکایی و دوتابعیتی در ایران نیز به گفت‌وگو با ایران اشاره کرد و افزود “ما در مورد موضوع بازداشت شهروندان آمریکایی از طریق کانال‌های ارتباطی با مقامات ایرانی گفتگو کردیم.”

منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی