درگذشت امیراصلان افشار؛ دیپلمات وفادار و سفیر شاه


  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

ایران

توضیح تصویر،

امیراصلان افشار، در ۹۸ سالگی. نیس

امیراصلان افشار، دیپلمات صاحب نام و آخرین رییس تشریفات دربار شاهنشاهی ایران، روز ۳۰ بهمن ماه در ۱۰۱ سالگی، در خانه خود در جنوب فرانسه درگذشت. او با سی سال سابقه حضور در وزارت امور خارجه، کسب مقام سفیر در ایالات متحده آمریکا، آلمان (غربی) و اتریش، و تصدی کرسی ریاست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمونه یک دولتمرد دلسوز، مطیع و وفادار به پادشاه است.

افشار آبان ۱۲۹۸ یعنی ۲۶ روز بعد از تولد محمدرضا شاه، پا به جهان هستی نهاد. در بهار ۱۳۲۸ با کاملیا فرزند نخست وزیر محمد ساعد مراغه‍‌‌ای ازدواج کرد و یک سال بعد در وزارت امور خارجه استخدام شد و در حالی که دکترای حقوق داشت و به سه زبان سخن می‌گفت با مقام دبیرسوم سفارت ایران در هلند، به لاهه رفت. سه سال بعد مقام معتبری در وزارت خارجه گرفت.

او دو بار هم از شهر مراغه نماینده مردمی شد که هم پدرش امیرمسعود افشار، و هم پدر همسرش محمد ساعد مراغه‌ای را خوب می‌شناختند. اما به وزارت خارجه برگشت و عضو شورای عالی وزارت خارجه شد. سال ۱۳۴۶ سفیر ایران در اتریش شد و دو سال بعد سفیر ایران در آمریکا و سرانجام از سال ۵۲ به کرسی سفارت ایران در آلمان (غربی) نشست.

بیشتر بخوانید:منبع خبر

این خبر به صورت اتوماتیک توسط ربات های خبربده به علت محبوبیت خبر جمع آوری شده و سابت خبر بده مسولیتی در قبال محتوی ندارد.

خبربده

نیازمندی های آلمان

بنیاد پیسفول

اخبار تکنولوژی